artykuł zewnętrzny

Decyzje, które ułatwią Ci budowę domu — co warto wiedzieć na początek?

Czwartek, 05 października 2023
Planujesz budowę domu? Wybór odpowiedniej lokalizacji, zrozumienie procedur prawnych oraz dbałość o porządek podczas budowy to kluczowe kwestie, które mogą znacząco wpłynąć na powodzenie Twojego przedsięwzięcia. Poznaj praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć pułapek i uczynią proces budowy bardziej komfortowym.
Decyzje, które ułatwią Ci budowę domu — co warto wiedzieć na początek?

Wybór lokalizacji działki

 

Lokalizacja gruntu pod budowę ma znaczenie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, może mniej lub bardziej spełniać Twoje osobiste preferencje co do tego, gdzie stać będzie Twój przyszły dom. Jeżeli marzyłeś o domu na wsi, w otoczeniu pól i lasów, będziesz szukać odpowiedniej działki za miastem, w takim miejscu, które w największym stopniu odpowiadać będzie Twoim wyobrażeniom. Budowa domu to przedsięwzięcie często na całe życie, dlatego warto włożyć nieco starań w to, by nie tylko sam budynek, ale też jego okolica jak najbardziej odpowiadała indywidualnym oczekiwaniom. 

 

Po drugie zaś, od wyboru gruntu zależy też wygląd i funkcjonalność samego budynku. Każdy grunt budowlany bowiem powinien być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument taki ujmuje między innymi możliwą wysokość i wielkość nowo powstającego budynku, maksymalną liczbę kondygnacji, odległość od ogrodzenia i wiele innych. Równie ważny jest też prawny status gruntu, czyli np. to, czy dotychczasowym właścicielem jest jedna, czy więcej osób. Kupując działkę mającą kilku właścicieli, zaspokoić musisz roszczenia każdego z nich. 

 

Pozwolenie na budowę a przepisy

 

Zapoznając się z aktualnymi przepisami możesz znacznie ułatwić sobie budowę domu, przynajmniej jeśli chodzi o kwestie formalne. Niegdyś budowa najczęściej wymagała uzyskania pozwolenia. Dzisiaj jednak możliwe jest skorzystanie z tak zwanej procedury uproszczonej. Zakłada ona, że budowa domu nie wymaga wydania urzędniczej decyzji o pozwoleniu na budowę, o ile spełnione są określone warunki. Procedura uproszczona dotyczy wolnostojących budynków jednorodzinnych o maksymalnie dwóch kondygnacjach i powierzchni zabudowy do 70 m2. Aby budować bez formalności w procedurze uproszczonej, należy dokonać zgłoszenia budowy organowi administracji architektoniczno-budowlanej, a w zgłoszeniu tym zawrzeć rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Warto śledzić aktualne zmiany prawne, aby na bieżąco znać najświeższe rozporządzenia w tej sprawie.

 

Porządek na budowie

 

Aby utrzymać porządek na placu budowy, ale też postępować zgodnie z literą prawa, powinny stanąć tam odpowiednie kontenery na odpady budowlane. Ekipa budowlana, którą zatrudniasz, odpowiada za generowany podczas budowy gruz i inne śmieci. Zwykle więc współpracuje z firmami podstawiającymi kontener na place budowy, a następnie zabierającymi zawartość do utylizacji. Dokładnie czytaj umowę z ekipą budowlaną, aby mieć pewność, że jej zapisy nie zdejmują tej odpowiedzialności z wykonawcy budowy na inwestora, czyli na Ciebie. Ty jednak, jako osoba prywatna również możesz odpłatnie wypożyczyć kontener, nic nie stoi temu na przeszkodzie. Kontener może przydać Ci się również wtedy, kiedy prace budowlane będą już na końcowym etapie i zechcesz umieszczać w kuble ewentualne pozostałości, które uznasz za zbędne. Kontener przydać może Ci się też, kiedy samodzielnie wykonujesz wykończeniówkę wnętrza domu — przycinasz i kładziesz panele, płytki czy montujesz armaturę łazienkową. W tym ostatnim przypadku mogą przydać Ci się też toalety przenośne, które rozwiążą problem tymczasowego braku dostępu do pełnej infrastruktury. Toalety mobilne z umywalkami bywają na placu budowy elementem odpowiedniego BHP, a w użytku prywatnym są praktycznym sposobem na bezproblemowe przebrnięcie przez okres braku dostępności do toalety. 

 

Takie aspekty jak wybór odpowiedniego gruntu i sprawdzenie jego stanu prawnego, śledzenie aktualnych przepisów związanych z pozwoleniem na budowę, zadbanie o kontenery budowlano-remontowe czy o wynajem toalet przenośnych to praktyczne kwestie, które znacząco wpływają na całe przedsięwzięcie budowlane. Mogą je przyśpieszyć, ułatwić lub uczynić bardziej komfortowym. Warto jeszcze na długo przed rozpoczęciem budowy porozmawiać z architektem i potencjalnym wykonawcą prac, któremu chcesz powierzyć budowę — osoby z doświadczeniem będą w stanie podpowiedzieć, na co jeszcze można zwrócić uwagę, aby proces budowy przebiegał bez zakłóceń.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat