Fakty i mity dotyczące ciąży
Dowiedz się więcej na temat antykoncepcji awaryjnej.
Mit: Doświadczam objawów PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), więc jestem pewna, że nie jestem w ciąży
Niektóre z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), których doświadczają kobiety w późniejszej części cyklu — wzdęcia, zatrzymywanie wody, zmiany nastroju, zmiany apetytu — mogą wskazywać, że zbliża się miesiączka.
Objawy te mogą być jednak bardzo podobne do tych, których doświadczają kobiety we wczesnej ciąży. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie te objawy są wynikiem wahań hormonalnych. W przypadku normalnego cyklu miesiączkowego obejmuje to wzrost estrogenu i progesteronu. Jeśli doszło do poczęcia, odpowiedzialne są za to te dwa hormony, a także ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), która szybko namnaża się na początku ciąży. Zakładanie, że objawy hormonalne to PMS, nie jest zatem dokładną taktyką wykluczania ciąży.
Mit: Zrobiłam test ciążowy kilka dni po stosunku płciowym bez zabezpieczenia i był on negatywny, więc na pewno nie jestem w ciąży
Domowe testy ciążowe mogą być niezwykle dokładne — jeśli zostaną wykonane we właściwym czasie. Jednak w sytuacji, kiedy zostaną wykonane za szybko, to jest mało prawdopodobne, aby ujawniły ciążę.
Domowe testy ciążowe działają poprzez pomiar hormonu hCG w moczu. Hormonu tego jest na ogół wystarczająco dużo, aby test był w stanie wykryć ciążę już na dwa dni przed spodziewaną miesiączką. Oznacza to, że może minąć nawet dwa tygodnie od stosunku, aby test ciążowy dał wynik pozytywny.
Jeśli prezerwatywa czy pominięta tabletka antykoncepcyjna, była jedyną formą antykoncepcji, którą stosowałaś, skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, pomoże uniknąć niechcianej ciąży. Antykoncepcja awaryjna dostępna jest jednak tylko na e-Receptę, po którą należy zgłosić się do ginekologa. W haloDoctor znajdziesz ginekologa online, który po konsultacji lekarskiej online może przepisać e-Receptę na tabletkę dzień po: https://www.halodoctor.pl/tabletka-dzien-po.
Mit: Antykoncepcja awaryjna jest kłopotliwa i kosztowna, więc mogę poczekać z jej stosowaniem do braku miesiączki
Antykoncepcja awaryjna działa jedynie przed zajściem w ciążę, opóźniając owulację. Nie eliminują ciąży po poczęciu. W rzeczywistości pigułka po działa najlepiej, gdy zostanie przyjęta w ciągu trzech dni od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Antykoncepcja awaryjna, może okazać się jednak najbardziej skuteczna, gdy zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku.
Najszybszą drogą do uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną są konsultacje online na platformie telemedycznej. Dostępnych jest na niej wielu lekarzy, dlatego bez żadnego problemu możemy umówić się na wizytę w ciągu godziny. Specjaliści na platformach telemedycznych są dostępni dla swoich pacjentek również w weekendy, czy święta, dlatego nie musimy się martwić o to, czy zdążymy zażyć tabletkę dzień po we wskazanym czasie.
Najbardziej znana forma antykoncepcji awaryjnej składa się tabletki dzień po. Hormon w niej zawarty hamuje lub opóźnia owulację, dlatego jest mało prawdopodobne, że kobieta po zażyciu jej zajdzie w ciążę. Antykoncepcja awaryjna nie ma jednak nigdy 100% skuteczności, dlatego warto obserwować swoje ciało i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wykonać test ciążowy lub udać się do ginekologa na wizytę.