artykuł sponsorowany

Jak ładować auto elektryczne w publicznym punkcie ładowania?

Poniedziałek, 29 maja 2023
Coraz widoczniej na ulicach dużych miast, jak i mniejszych miasteczek, auta elektryczne stopniowo wypierają te z silnikiem spalinowym. Z jednej strony to kwestia ekonomii, są bowiem dużo tańsze w użytkowaniu, z drugiej - znak, że wiele zmieniło się również w perspektywie naszej świadomości zagrożeń, jakie dla środowiska niesie eksploatacja pojazdów spalinowych. Zakup samochodu elektrycznego to świetna inwestycja, która szybko się zwraca, zwłaszcza jeżeli korzystamy z auta głównie w mieście.
Jak ładować auto elektryczne w publicznym punkcie ładowania?

Rynek samochodów elektrycznych stale się rozwija, co procentuje także rozwiązaniami funkcjonalnymi w kwestii ładowania pojazdu. Wiele osób, które zamierzają zakupić auto elektryczne, zastanawia się, w jaki sposób poradzić sobie ze spadkiem poziomu baterii, gdy jesteśmy w trasie. Zainwestować w domową stację ładującą czy korzystać z tych, które udostępniają zewnętrzne firmy? A przecież coraz więcej tego rodzaju punktów spotykamy w okolicach hoteli, w centrum miasta czy na parkingach supermarketów. Warto więc wiedzieć, jak ładować auto elektryczne w publicznym punkcie ładowania.

 

Sposoby ładowania samochodu z napędem elektrycznym

Rzecz jasna długość pracy baterii i czas potrzebny do jej pełnego naładowania różnią się w zależności od modelu samochodu, pojemności baterii, a także warunków, w jakich eksploatujemy pojazd. Możemy wymienić trzy najbardziej spopularyzowane w naszym kraju sposoby ładowania baterii samochodów z silnikami elektrycznymi. Ładowanie z gniazdka (AC) z prądem zmiennym wykorzystuje się zarówno w domowych warunkach, jak w większości publicznych stacji ładowania. Nie jest to najbardziej efektywna metoda, gdyż naładowanie baterii w pełni takim sposobem może zająć od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dużo lepszym wariantem okazuje się ładowanie za pośrednictwem Wallboxa (AC), ładowarki ściennej, która wykorzystuje prąd zmienny z domowej instalacji. To metoda nawet trzykrotnie szybsza od poprzedniej. Gdy połączymy ją z panelami fotowoltaicznymi - zaoszczędzimy sporo z domowego budżetu. Na niektórych stacjach benzynowych możemy także spotkać Szybkie stacje ładowania (DC), które wykorzystują prąd stały o mocy do 350kW. Stacje te pochłaniają ogromną ilość mocy, przez co muszą współdziałać z transformatorem. Nie ma jednak szybszej metody ładowania, co okazuje się szczególnie przydatne, gdy pokonujemy naszym elektrykiem długie trasy.

 

Auta elektryczne - co wpływa na czas ładowania?

Wspomnieliśmy już o tym, co decyduje o długości pracy baterii i trybie jej ładowania. Jednak jest więcej czynników, które determinują potrzebny czas. Po pierwsze rodzaj prądy - stały pozwoli nam naładować baterię dużo szybciej niż prąd zmienny. Kolejny aspekt to pojemność baterii. Oczywiście im większy, tym większą trasę możemy pokonać bez ładowania. Jednocześnie warto pamiętać, że dużo wolniej bateria ładuje się, gdy dopuścimy do spadku poniżej 20% jej poziomu. Niektóre modele obsługują tylko wybrane ładowarki o niższej mocy. W takiej sytuacji nie mamy wyboru, musimy skorzystać ze sprzętu, który ładuje wolniej od Szybkich stacji, które dają możliwość ładowania prądem stałym (DC). Wpływ na szybkość ładowania mają też warunki pogodowe - gdy temperatura spadnie poniżej 20 stopni lub wzrośnie powyżej 25, proces się wydłuży.

 

Jak często trzeba ładować samochód elektryczny?

Wielu kierowców przymierzających się do zmiany auta z silnikiem spalinowym na elektryczne zadaje sobie pytanie - jak często trzeba ładować elektryka? Wszystko zależy od typu samochodu oraz trybu jazdy. Standardowe modele o zasięgu 200-300 km powinniśmy ładować raz w tygodniu. Silniki elektryczne pracują efektywnie przy odpowiednim poziomie baterii, zatem nie powinniśmy dopuszczać do radykalnego spadku naładowania akumulatora. W autach, w których prędkość maksymalna jest dużo wyższa, pobór energii będzie również rósł. Z tego powodu, gdy wybieramy się w długą trasę, warto zlokalizować na mapie przejazdu punkty do ładowania z prądem stałym. Więcej informacji o możliwościach ładowania samochodów elektrycznych znajdą Państwo w artykule https://mapaladowania.pl/blog/ile-trwa-ladowanie-samochodu-elektrycznego/.

 

Gdzie można ładować samochody elektryczne w miejscu publicznym?

Miasta, a także prywatne firmy zajmujące się projektowaniem stacji ładowania, dbają o to, by na ternach polskich miast czy przy często uczęszczanych trasach pojawiały się sukcesywnie nowe stacje. Najwięcej urządzeń do ładowania ze standardowym gniazdkiem i prądem zmiennym znajdziemy na parkingach galerii handlowych, w strategicznych miejscach centrum miasta czy przy hotelach. Stacje szybkiego ładowania z prądem stałym najczęściej pojawiają się przy dużych stacjach benzynowych. Podmioty udostępniające tego rodzaju punkty, zobowiązane przepisami, dbają również o to, by ładowanie samochodu elektrycznego przy użyciu ich sprzętu było w pełni bezpieczne.

 

Masz auto elektryczne? - poznaj mapę stacji ładowania

Świetnym rozwiązaniem dla użytkowników aut elektrycznych okazuje się mapa stacji ładowania (https://mapaladowania.pl/). Dzięki niej możemy na bieżąco w trasie monitorować lokalizację stacji ładowania baterii silników elektrycznych. Mapa kolorystycznie rozróżnia również punkty z prądem stałym i te, na których mamy możliwość korzystania jedynie z ładowarki AC. Dodatkowo możemy sprawdzić nazwę, adres, wskazówki dojazdu do punktu oraz cennik usługi. Mapa jest stale aktualizowana, dzięki czemu otrzymamy informację, które z punktów są aktualnie zajęte bądź wyłączone z użycia.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat