artykuł zewnętrzny

Jak segregować odpady i dbać o nasze środowisko?

Czwartek, 29 grudnia 2022
Segregowanie odpadów, a tym samym dbanie o środowisko, jest kluczowe, jeśli chcemy cieszyć się nieskażoną wodą gruntową, czystszym powietrzem czy mniejszą ilością zalegających na wysypiskach odpadów, szczególnie z tworzyw sztucznych. Segregacja śmieci umożliwia między innymi odzyskiwanie surowców wtórnych, ograniczając produkcję surowców od podstaw. Ułatwia też wytypowanie materiałów, które potencjalnie mogłyby dla środowiska być szkodliwe i pozwala na ich unieszkodliwianie. Jak zatem segregować śmieci prawidłowo i przyczynić się do tego, by żyło się nam ekologiczniej?
Jak segregować odpady i dbać o nasze środowisko?

Sprawdzanie składu śmieci

 

To, co umożliwia segregację śmieci, to prawidłowe określenie ich składu i przyporządkowanie do odpowiedniej frakcji. Śmieci komunalne podzielone są bowiem na odpady względem surowca: śmieci z papieru, z metalu bądź plastiku oraz ze szkła opakowaniowego. Są też śmieci bio (pochodzenia roślinnego). Ostatnia frakcja to śmieci zmieszane. Jeśli chcemy coś wyrzucić, musimy wiedzieć, do jakiej kategorii należy odpad i umieścić go w pojemniku konkretnego przeznaczenia. Każdy kontener na śmieci w altance śmietnikowej jest odpowiednio oznakowany. Wiedząc, jaki surowiec reprezentuje dany odpad, wybierzemy odpowiedni pojemnik. 

Przykłady śmieci pod względem surowców:

  • Papier — gazety, zeszyty, papier biurowy (zadrukowany, jak i niezadrukowany), kartony, tektura.
  • Plastik — plastikowe butelki, folie spożywcze i z opakowań, reklamówki.
  • Metal — metalowe kapsle i zakrętki od słoików, folia aluminiowa, puszki po konserwach.
  • Szkło — szklane opakowania po kosmetykach pielęgnacyjnych, kolorowych, słoiki.
  • Odpady bio — fusy po kawie i herbacie, zwiędłe rośliny, obierki owoców i warzyw.
  • Odpady zmieszane — brudny bądź zatłuszczony papier (zużyte chusteczki, ręczniki papierowe), odpady wielosurowcowe.

Pojemniki na komunalne śmieci zmieszane pomieszczą wszystko to, co nie zalicza się do poprzednich kategorii, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych, budowlano-remontowych i odpadów wielkogabarytowych. 

 

Odpady niebezpieczne

 

Do kategorii odpadów niebezpiecznych zaliczają się te śmieci, które muszą zostać unieszkodliwione lub w inny sposób zneutralizowane pod względem zagrożeń dla środowiska. Inaczej mogłyby działać na środowisko toksycznie, np. przenikając do wód i gleb, co bardzo destrukcyjnie wpływa na ekosystem. Do kategorii odpadów niebezpiecznych zaliczają się m.in. substancje żrące, łatwopalne, wybuchowe, toksyczne czy mutagenne.

Przykłady odpadów niebezpiecznych:

  • leki i odpady medyczne oraz weterynaryjne
  • baterie i akumulatory
  • sprzęt elektroniczny elektryczny
  • farby, lakiery, rozpuszczalniki,
  • środki ochrony roślin

Odpady tego typu trzeba dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się na terenie każdej gminy. Niektóre typy wymienionych odpadów można pozbyć się też w inny, właściwy dla danego, konkretnego typu odpadu sposób, np. dostarczając leki do apteki bądź oddając sprzęt elektryczny do sklepu przy okazji zakupu nowego sprzętu. 

 

Odpady wielkogabarytowe

 

Odpady dużych gabarytów, takie jak meble, wózki dziecięce czy rowery, z wiadomych względów nie powinny być porzucane w standardowych miejscach na śmieci komunalne. Aby pozbyć się tego rodzaju odpadów o dużych rozmiarach, trzeba poczekać na termin, w którym organizowany będzie na terenie osiedla wywóz śmieci wielkogabarytowych. Jeżeli mamy pilną potrzebę pozbycia się dużych śmieci i nie możemy czekać, a jednocześnie nie mamy możliwości przetransportować ich do PSZOK-u, możemy skorzystać z odpłatnej usługi, jaką jest wywóz odpadów wielkogabarytowych, oferowaną przez firmy prywatne. 

 

Odpady remontowe

 

Jeśli przeprowadzamy remont, szczególnie ten generalny, to obecność wielu rodzajów odpadów mamy jak w banku. Najczęściej są to kawałki tynku, betonu, cegieł, fragmenty płyt gipsowo-kartonowych, ale też kawałki tapet, płytek, kafelków, odłamki terakoty, zużyte panele podłogowe, armatura łazienkowa, stare wanny czy brodziki. Aby najpierw to wszystko przetrzymać do zakończenia remontu, a następnie pozbyć się śmieci, potrzebny jest kontener na odpady budowlane. Taki pojemnik można odpłatnie wynająć np. na gruz-alibaba.pl zwykle na aż 7 dni, podczas których możemy korzystać z pojemnika. Pojemnik stanąć może pod blokiem, co warto skonsultować ze spółdzielnią mieszkaniową. Ewentualnie, kontener zająć może trawnik czy uliczkę osiedlową, jednak trzeba uzyskać zezwolenie z gminy, do której należy teren albo od Zarządu Dróg Miejskich — jeśli jedyna możliwość na ustawienie pojemnika to zajęcie kawałka pasa ruchu. Odbiór kontenera wraz z zawartością zapewnia firma wynajmująca, a zawartość finalnie jest odpowiednio oczyszczana i recyklingowana. 

 

Nie da się ukryć, że prawidłowe postępowanie z odpadami to krok milowy w walce o ochronę środowiska. Odzyskiwanie surowców wtórnych jest jednym z elementów zrównoważonej gospodarki odpadami, a tym samym pozwala na ekologiczne wykorzystanie zrecyklingowanych materiałów. Dbajmy więc o selektywne zbieranie śmieci i uczmy tego najmłodszych.


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat