artykuł sponsorowany

Kupiłeś używane auto? Zobacz, jak zyskać najtańsze OC w Piotrkowie Trybunalskim

Poniedziałek, 12 grudnia 2022
Coraz więcej mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego wybiera używane samochody. Auto z drugiej ręki można kupić w salonie, komisie lub od osoby prywatnej. Ostatnia opcja jest bardzo chętnie wybierana – w sieci można znaleźć tysiące pojazdów wystawionych na sprzedaż przez obecnych właścicieli. Sprawdź, o jakich formalnościach nie można zapomnieć podczas zakupu używanego samochodu.
Kupiłeś używane auto? Zobacz, jak zyskać najtańsze OC w Piotrkowie Trybunalskim

Kupno lub sprzedaż samochodu używanego nie jest szczególnie skomplikowana dla żadnej ze stron – ani dla kupującego, ani dla sprzedającego. Taką transakcję można przeprowadzić w kilkanaście minut. Należy jednak zadbać o to, aby była ona zgodna z przepisami. W przeciwnym razie można narazić się na karę finansową lub inne nieprzyjemności natury formalnej.

Podstawą legalnej sprzedaży używanego auta jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Najczęściej jej przygotowaniem zajmuje się sprzedający. Aby ją stworzyć, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że pobierzesz z sieci gotowych szablon, który następnie wypełnisz danymi kupującego, sprzedającego i samochodu.

W umowie muszą się znaleźć następujące informacje o pojeździe:

  •       marka i model,
  •       rocznik,
  •       numer rejestracyjny i VIN,
  •       przebieg,
  •       opis ewentualnych uszkodzeń.

Umowę sporządza się w dwóch identycznych egzemplarzach. Nie należy lekceważyć jej poprawnego stworzenia, nawet jeśli dokonujesz transakcji z bliską osobą. Ten dokument chroni interesy każdej ze stron, a dodatkowo będzie potrzebny także po zakupie.

 

 

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, co robić dalej

 

Jeśli używany samochód jest już w Twoich rękach, pora na dopełnienie formalności. Pierwszą z nich jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Możesz to zrobić przez Internet, wypełniając gotowy formularz na stronie www.

Następnym krokiem jest zarejestrowanie auta w lokalnym wydziale komunikacji. Będzie Ci do tego potrzebna umowa kupna-sprzedaży, dotychczasowy dowód rejestracyjny i potwierdzenie wpłacenia podatku PCC.

Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest polisa OC. Tutaj możesz zdecydować się na jeden z trzech kroków:

  •       możesz nie podejmować żadnych działań i korzystać z polisy poprzedniego właściciela,
  •       możesz poprosić ubezpieczyciela o rekalkulację składki,
  •       możesz wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć nową z innym towarzystwem.

Sprawdź, która opcja jest najkorzystniejsza.

 

 

Jak obniżyć składkę na OC?

 

Jeśli ubezpieczyciel przeprowadzi rekalkulację składki (może to zrobić na Twoją prośbę lub z własnej woli), może się okazać, że będziesz musiał dopłacić. Jest tak wówczas, gdy jesteś młodym i niedoświadczonym kierowcą, który kupił auto od osoby o znacznie dłuższym stażu za kierownicą. 

Co możesz zrobić? Jednym z często praktykowanych działań jest korzystanie ze zniżek od współwłaściciela. Aby tak było, musisz ustanowić współwłaściciela pojazdu. Powinna być to osoba z długą i dobrą historią ubezpieczeniową. Co to oznacza?

Kierowcy, którzy ubezpieczają samochody od kilku lat, a do tego mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, otrzymują od ubezpieczycieli zniżki. Jeśli taki kierujący stanie się współwłaścicielem Twojego auta, składka automatycznie się obniży. Dzięki temu będziesz mógł oszczędzić. 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat