Symboliczne otwarcie ośrodka miało miejsce 18 września 2022 roku. Jest on jednym z najnowocześniejszych w kraju i jednym z pierwszych tego typu wybudowanym w Lasach Państwowych.
Z miłości do zwierząt
Pierwsze zwierzęta, które wymagały pomocy, trafiały do Koła już początku lat dziewięćdziesiątych, wówczas leśnicy ratowali zwierzęta leśne nieformalnie. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich od 2005 roku Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kole niesie pomoc różnym gatunkom zwierząt prowadząc swoją działalność na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Może teraz ratować dzikie zwierzęta oficjalnie i profesjonalnie. Placówka ta, funkcjonująca przy Leśnej Osadzie Edukacyjnej, zajmuje się nie tylko leczeniem, ale i rehabilitacją dzikich zwierząt. Trafiają do niej pacjenci z terenu całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, która obejmuje największą powierzchnią województwo łódzkie, ale również część mazowieckiego i świętokrzyskiego. Zwierzęta, które znalazły się w Kole są najczęściej uczestnikami kolizji drogowych lub ofiarami lekkomyślności ludzi. W Osadzie Edukacyjnej prowadzone są również zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo-leśnej. Z tego powodu, na terenie osady można spotkać żywe zwierzęta – dzikie oraz domowe – które ze względu na swój stan nie mogą zostać wypuszczone na wolność. Ci stali podopieczni, a jest ich około 40, uczestniczą w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez pracowników ośrodka. W Leśnej Osadzie Edukacyjnej częstymi gośćmi są dziennikarze wielu stacji telewizyjnych, którzy właśnie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt realizują programy o tematyce leśnej i przyrodniczej.
Nowoczesny kompleks na miarę XXI wieku
Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt to wielofunkcyjny, całoroczny, wieloizbowy budynek weterynaryjno-rehabilitacyjny, posiadający zaplecze administracyjne i socjalne. Prace budowlane na terenie ośrodka zakończyły się w 2021 roku i objęły także wyposażenie Leśnego Gabinetu Weterynaryjnego i sali zabiegowej w niezbędny sprzęt weterynaryjny. W ramach projektu zakupiono nowe woliery dla ptaków oraz kojce dla ssaków. Dodatkowo zmodernizowano teren wokół ośrodka obejmujący m.in. parking i zjazdy drogowe. Wybudowano również studnię głębinową oraz biologiczną oczyszczalnię ścieków, które zostały podłączone do budynku Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Projekt współfinansowany z dotacji unijnych umożliwił także zakup i instalację wyposażenia koniecznego do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kole posiada obecnie sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia zwierząt, m.in. aparat RTG, USG, stół operacyjny oraz sprzęt do badania krwi i do znieczulania. Specjaliści z ośrodka mają dużo pracy. Region łódzki jest zurbanizowany, dlatego często dochodzi do wypadków, których ofiarami są dzikie zwierzęta: jeże, sowy, bociany, sarny, a nawet łosie. Dzięki dofinansowaniom unijnym można teraz takie zwierzęta leczyć i oddawać naturze.