Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od wspólnego przemarszu z Placu Straży do Kościoła pw. św. Floriana. Na czele szły „Mażoretki Perły Sulejów”, następnie harcerze, członkowie Gminnej Orkiestry Dętej, strażacy oraz gość honorowy, Zbigniew Ziemba, wicermarszałek województwa łódzkiego, któremu towarzyszyli burmistrz Wojciech Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie, Bartosz Borkowski oraz Sławomir Rybak, kierownik Referatu Promocji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Sulejowie.
Po uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny, którą celebrował ks. Leszek Druch, proboszcz miejscowej parafii, wszyscy wrócili na Plac Straż, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Następnie, w imieniu przedstawicieli władz gminy, przemawiał Bartosz Borkowski, który na początku przytoczył słynny cytat marszałka Józefa Piłsudskiego.
Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze, to zdanie wypowiedziane ponad 100 lat temu jest nadal aktualne, bo musimy pamiętać o tym kim jesteśmy i o naszej historii, którą powinniśmy pielęgnować. W dzisiejszych czasach powinniśmy dbać o Polskę, na początek być może nawet w całkiem prozaiczny sposób, a więc zadbajmy o to co mamy i o to co nas otacza. Konsekwentnie realizujemy różne inwestycje, niedaleko znajduje się piękny plac zabaw przy ulicy Szkolnej i niestety został zdewastowany, przez nas samych. Wydaliśmy swoje pieniądze, ponieważ to są pieniądze mieszkańców i sami to niszczymy. Bądźmy patriotami, dbajmy o swoje, dbajmy o nasze. Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Nie deptać flagi i nie pluć na godło. Tymi słowami Zygmunta Staszczyka chciałbym zakończyć, szanowni Państwo, dbajmy o Polskę, dbajmy o to co nasze – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie.
Następnie złożono kwiaty przed pomnikiem przy ulicy Krakowskiej. Obok wiązanki wicemarszałka Zbigniewa Ziemby, kolejne – w imieniu mieszkańców gminy Sulejów – złożyli burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie, Bartosz Borkowski oraz radna Małgorzata Domosławska, przedstawiciele powiatu piotrkowskiego – Katarzyna Miśkiewicz, Dorota Jankowska, Janusz Błaszczyński i Mariusz Stobiecki, przedstawiciele naszych szkół i przedszkoli, członkowie sulejowskiego Stowarzyszenia Seniorów „Amicos”, członkowie sulejowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sulejowie.
Na zakończenie wystąpili muzycy Gminnej Orkiestry Dętej i sulejowskie mażoretki. Nie był to jednak ostatni akcent obchodów tej ważnej rocznicy, ponieważ już o godzinie 17.00 w auli Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie, przy ulicy Rynek 1 odbyło się widowisko patriotyczno-historyczne z udziałem członków „Cykad”, „aMOKtorów” i zespołu „Piliczanie” oraz prezentacja krótkometrażowych filmów pt.: „Gra o niepodległość", „Niezwyciężeni. Czas próby",,,10 listopada 1918. Józef Piłsudski w Warszawie".