Jak podkreśla Lidia Łopusiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2, ta inicjatywa to kolejne poszerzenie atrakcyjnej oferty edukacyjnej placówki.
Wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku pracy, ponieważ podpisaliśmy umowę na kształcenie techników pojazdów samochodowych w zakresie technologii hybrydowych i technologii elektrycznych. Uczniowie będą się uczyć, jak zbudowane są i jak naprawiać samochody elektryczne oraz hybrydowe. Współczesne programy nauczania są jeszcze ubogie o te treści. Chcemy przygotowywać młodzież do wejścia na rynek pracy tak, żeby byli konkurencją dla pracowników, którzy już na tym rynku pracy się znajdują - mówiła Lidia Łopusiewicz.
Jak będą wyglądały zajęcia?
Wykładowcy akademiccy będą przyjeżdżać na cykl wykładów, które będą prowadzone tutaj w placówce. Z kolei młodzież będzie jeździła na uczelnię i tam będą organizowane zajęcia w laboratoriach.
Pierwsze takie zajęcia odbyły się pod koniec tamtego roku szkolnego. Młodzież była bardzo zadowolona i już pytała, kiedy znów będą mogli jechać. Tworzymy grupę międzyoddziałową, do której zgłasza się młodzież ze wszystkich klas. Nie chcemy nikogo do niczego zmuszać. Każdy, kto jest zainteresowany, może skorzystać - podkreślała dyrektor Łopusiewicz.
Z ramienia Politechniki Częstochowskiej umowę podpisał prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor uczelni.
Z Piotrkowem mamy bardzo długą współpracę, która rozpoczęła się już od otwarcia mediateki. Dzięki tej współpracy uczniowie szkoły będą mogli skorzystać z zajęć, które normalnie nie są w szkole organizowane. Z kolei dla nas jest to możliwość zaprezentowania uczelni i zachęcenia do studiowania na naszej Politechnice - mówił prof. Sczygiol.