artykuł zewnętrzny

O czym należy pamiętać przy budowie domu?

Czwartek, 27 października 2022
Chcąc rozpocząć budowę domu, pamiętać należy o wielu aspektach, które jeśli zostaną zaniedbane, mogą być przyczyną problemów. Do zagadnień, o których nie wolno zapominać, należą między innymi: kwestie formalności przy zgłoszeniu budowy, bezpieczeństwo budowy, zarówno pod względem BHP, jak i ochrony przed kradzieżą sprzętu czy narzędzi, a także kwestia gospodarowania odpadami, które z pewnością generują się podczas prac.
O czym należy pamiętać przy budowie domu?

Zgłoszenie budowy wymaga formalności

 

Przed styczniem 2022 roku przepisy prawa budowlanego dużo surowiej traktowały sprawę uzyskania zgody urzędowej na rozpoczęcie budowy. Po nastaniu wspomnianej daty prawo daje dużo większe możliwości na rozpoczęcie budowy bez uzyskania pozwolenia. W wielu kręgach mówi się wręcz o budowie bez formalności. Do takiego rozumienia nowelizacji prawa budowlanego należy jednak podchodzić z dozą ostrożności. Brak konieczności uzyskania pozwolenia nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia budowy, a ze zgłoszeniem w rzeczy samej wiążą się formalności. Podobnie jak przy staraniu się o pozwolenie, dostarczyć trzeba niezbędne dokumenty oraz — w większości przypadków — projekt budowlany. 

Projektu budowlanego nie wymagają:

  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty o powierzchni zabudowy do 35m2
  • wolno stojące parterowe budynki rekreacyjne o powierzchni zabudowy do 35m2 lub od 35 do 70 m2, jeżeli rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie przekracza 6 m, a wysięg sporników 2 m.

Szczegółowe informacje na temat wymaganych urzędowo dokumentów i warunkach zgłoszenia budowy uzyskać można w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

 

Uproszczenie dotyczy więc raczej tego, że przy zgłoszeniu budowy dużo szybciej rozpocząć można prace budowlane, aniżeli czekając na uzyskanie pozwolenia. Czas oczekiwania na pozwolenie to nawet 65 dni, licząc od daty złożenia wniosku na wydanie decyzji urzędniczej. Zgłaszając budowę, prace rozpocząć można już po upływie 21 dni od dokonania zgłoszenia (o ile do tego czasu nie otrzyma się wydanego urzędowo sprzeciwu).

 

Bezpieczeństwo budowy

 

Przestrzeganie zasad BHP na terenie budowy to kwestia zdrowia i życia. Na placu budowy nie mogą przebywać osoby trzecie, nieupoważnione. Kask i ubranie ochronne to niezbędne elementy wyposażenia osoby pracującej przy budowie. Środki ochrony indywidualnej mogą być zmienne w zależności od konkretnych prac. Za bezpieczeństwo odpowiada zawsze kierownik budowy. 

 

Oprócz ochrony zdrowia i życia, zasady BHP wymagają dostępności do energii elektrycznej, wody, łączności telefonicznej, a także wyznaczonego miejsca na składowanie materiałów budowlanych czy odpadów. Specjalne miejsce na odpady z budowy i cykliczny wywóz gruzu umożliwia zachowanie porządku i minimalizuje ryzyko wypadku związanego z potknięciem się, poślizgnięciem czy innego rodzaju zdarzeniem z udziałem niezabezpieczonych fragmentów cegieł, betonu, folii malarskiej itp. Z kolei zaplecze logistyczne chronione kłódkami czy zamkami przed dostępem osób trzecich, ustrzeże sprzęt i narzędzia przed kradzieżą.

 

Elementem niezbędnym na budowie jest też tablica informacyjna w odpowiednim kształcie, rozmiarze i kolorze. Na tablicy, oprócz adresu budowy i rodzaju prowadzonych prac muszą znaleźć się takie informacje jak: imię, nazwisko i adres inwestora, dane osób odpowiedzialnych za budowę czy numer uzyskanego pozwolenia.  

 

Śmieci z placu budowlanego

 

Odpady z budowy to specyficzny rodzaj śmieci, kompletnie różnych od odpadów komunalnych, czyli bytowych. Mówiąc więc o wywozie śmieci z budowy, na myśli mamy odebranie ich i transport przez osoby, które posiadają odpowiednie upoważnienia do utylizacji odpadów budowlanych. Zapotrzebowanie na tego typu usługi doprowadziło do powstania firm, które oferują cały pakiet usług ułatwiających gospodarowanie odpadami z budowy. Po pierwsze, odpłatnie udostępniają kontener odpowiedni do przechowywania takich odpadów. Po drugie, odbierają kontener wraz z zawartością i utylizują ją. Cena za transport i utylizację gruzu z budowy często wliczony jest w cenę samego wynajmu kontenera. Na stronie ekogruz.pl wybierać można ponadto z wielu rodzajów pojemników, w tym na gruz z budowy, odpady poremontowe czy odpady zielone. To, co jest ważne podkreślenia, to fakt, że dzięki pomocy specjalistycznych firm, kwestia utylizacji odpadów z placu budowy przestaje być naszym problemem, ponieważ firmy odciążają z obowiązku samodzielnego dostarczania odpadów do punktu PSZOK.

 

Sporządzenie listy zagadnień, nad którymi warto pochylić się przed rozpoczęciem budowy, pomoże w sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięcia. Pomocne mogą okazać się konsultacje z architektem i kierownikiem budowy, celem doprecyzowania najbardziej nurtujących kwestii.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat