Na czym polega pożyczka online?
Pożyczka online to produkt finansowy, który mają w swojej ofercie banki, jak i firmy pożyczkowe. Produkty bankowe jednak częściej nazywane są kredytami online, więc przyjęło się, że pożyczki online można otrzymać w sektorze pozabankowym.
W ramach takiego finansowania pożycza się pieniądze, które trzeba spłacić w ratach, w umówionych terminach, a za udostępnienie środków płaci się odsetki, prowizję i czasami ubezpieczenie.
Cechą charakterystyczną pożyczki online jest to, że jest ona przyznawana w 100% bez wychodzenia z domu. A to oznacza, że wszystko załatwia się zdalnie – składa wniosek, potwierdza tożsamość i podpisuje umowę. Dzięki temu możesz oszczędzić czas, bo nie jest konieczna wizyta w żadnej placówce. Pieniądze są przelewane na Twoje konto bankowe naprawdę błyskawicznie po podpisaniu umowy, więc ten produkt bez wątpienia można nazwać szybką gotówką.
Gdzie szukać pożyczki online?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki online najlepiej szukać… online, czyli w internecie.
Na dostępnych kalkulatorach pożyczek online sprawdź, ile trzeba zapłacić za pożyczenie interesującej Cię kwoty na konkretny okres spłaty. Oczywiście najlepiej jest wybrać najtańszą pożyczkę online, jednak pamiętaj o sprawdzeniu wiarygodności firmy pożyczkowej oraz zapisów w umowie. Jak? O tym piszemy w dalszej części tekstu.
Do złożenia wniosku o pożyczkę online potrzeba tylko dowodu osobistego oraz urządzenia z dostępem do internetu. Czasami konieczne jest również dostarczenie wyciągu z konta, który potwierdzi wysokość dochodów, które otrzymujesz.
Na co można wydać pożyczkę online?
Ważną zaletą pożyczki online jest to, że możesz wydać ją, na co chcesz. Nikomu nie musisz się tłumaczyć ze swoich planów ani dokumentować wydanych środków. Dzięki czemu bez problemu sfinansujesz pilne wydatki, takie jak naprawa samochodu, którym dojeżdżasz do pracy, leczenie czy wymiana zepsutej lodówki. Równie dobrze jednak pożyczone pieniądze możesz wydać na przyjemności – podróż czy kurs o tematyce, która Cię pasjonuje.
Warto jednak pamiętać, że pożyczkę online trzeba spłacić. Dlatego, zanim złożysz wniosek, zastanów się, czy pieniądze na dany cel rzeczywiście są Ci potrzebne. Czasami ulegamy zakupowym zachciankom, z których po chwili namysłu bez problemu można zrezygnować.
Pamiętaj jednak, że tak samo, jak masz prawo wydać pożyczkę online na potrzeby swoich rodziców, męża/żony, rodzeństwa czy dzieci, równie dobrze, możesz przeznaczyć ją na siebie. Czasami kilka dni relaksu w pięknym miejscu albo inspirujące warsztaty mogą dać naprawdę sporo korzyści i motywacji np. do zmiany pracy na lepiej płatną.
Co warto sprawdzić przed złożeniem wniosku?
Zanim złożysz wniosek o pożyczkę online, warto sprawdzić kilka kwestii, które zwiększą bezpieczeństwo pożyczania.
- Sprawdź, czy dasz radę spłacać pożyczoną kwotę. Firmy pożyczkowe na swoich stronach internetowych udostępniają kalkulatory, gdzie można wyliczyć szacunkową ratę. Zastanów się, czy nie przeciąży ona Twojego domowego budżetu.
- Zweryfikuj koszty pożyczki i zapoznaj się ze wzorem umowy. Oczywiście informację o ostatecznych kosztach otrzymasz dopiero po zbadaniu zdolności do spłaty pożyczki, ale we wzorze umowy warto sprawdzić, czy nie kryją się w niej dodatkowe opłaty, o których firma wprost nie informuje.
- Przeczytaj opinie klientów. W internecie bez problemu dowiesz się, jakie opinie mają o pożyczkodawcy osoby, które już skorzystały z jej usług. Jednoznacznie negatywne opinie powinny Cię oczywiście zaniepokoić, ale gdy są zbyt dobre, to również powinno to wzbudzić Twoją czujność.
- Zobacz, czy firma znajduje się w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego i czy należy od stowarzyszeń branżowych (np. Związku Przedsiębiorstw Finansowych). Zwiększa to prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z rzetelnym i znanym na rynku podmiotem.
- Testowo zadzwoń na infolinię albo napisz na chacie. Bezpieczeństwo pożyczania podnosi także bezpośredni kontakt z firmą, która udziela pożyczek online. Dlatego warto zadzwonić na infolinię i podpytać o podstawowe kwestie – z czego składa się koszt pożyczki, jakie konsekwencje wiążą się z opóźnieniami, czy kiedy można złożyć wniosek. Pomocni i przygotowani merytorycznie konsultanci to duży plus!
Jak spłacić pożyczkę online?
Najważniejszą zasadą dotyczą spłaty pożyczek online jest to, aby oddawać ją terminowo. Każde spóźnienie jest odnotowywane w bazie Biura Informacji Kredytowej i są za nie naliczane opłaty. Jeśli wiesz, że w danym miesiącu nie dasz rady zapłacić raty, to pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej poinformować o tym pożyczkodawcę. Można wtedy wynegocjować rozłożenie zadłużenia na dłuższy okres i tym samym obniżyć wysokość raty.
Spłata pożyczki online jest naprawdę bardzo prosta. Wystarczy ze swojego konta bankowego przelać odpowiednią kwotę na wskazany w umowie o pożyczkę online rachunek. Rata jest odnotowywana, a saldo zadłużenia się zmniejsza aż do całkowitej spłaty pożyczki.