artykuł partnerski

Jakie skutki ma upadłość konsumencka?

Czwartek, 28 lipca 2022
Utrata pracy i problemy ze znalezieniem nowej, nietrafiona inwestycja, przeszacowane możliwości finansowe - powody sprawiające, że nie jesteś w stanie regulować wcześniej zaciągniętych zobowiązań mogą być bardzo zróżnicowane. Na szczęście istnieje możliwość, by uwolnić się od ciążącego zadłużenia i powrócić do materialnej stabilności. Taką szansę daje procedura polegająca na ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Zanim zdecydujesz się na ten krok, sprawdź, na czym dokładnie ona polega i jakie pociąga za sobą skutki.
Jakie skutki ma upadłość konsumencka?
  1. Oddłużenie na podstawie upadłości konsumenckiej
  2. Kontrola syndyka
  3. Masa upadłościowa
  4. Utrata decyzyjności

O tym, czym dokładnie jest upadłość konsumencka, więcej przeczytasz na https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-konsekwencje-skutki/. W tym miejscu wystarczy podkreślić, że to możliwość ogłoszenia bankructwa przez osoby fizyczne. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jakie pociąga za sobą upadłość konsumencka skutki.

 

Oddłużenie na podstawie upadłości konsumenckiej

 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu przede wszystkim oddłużenie osoby upadłej. Po zakończeniu postępowania będzie ona mogła niejako rozpocząć od nowa, z czystą kartą. Więcej informacji o samej procedurze znajdziesz na blogu https://upadlosckonsumenta24.pl/blog/.

Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, że decyzja sądu może być różna. Jedną z dróg jest zupełne umorzenie długów, inną - częściowe. Jeśli dysponujesz jakimkolwiek majątkiem, na podstawie którego będzie możliwe przygotowanie planu spłaty wierzycieli, sąd nakaże go sporządzić. Miesięczna rata, jaką zakłada plan spłaty wierzycieli, zawsze jest dostosowana do możliwości finansowych upadłego.

Dodatkowym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wstrzymanie postępowań sądowych o zapłatę oraz postępowań komorniczych, jeśli takie się toczą. Co ważne, nie można w czasie trwania postępowania wszcząć nowej egzekucji. Jeśli w trakcie postępowania upadłościowego jakieś zobowiązania nie zostaną zaspokojone, nie będzie można dochodzić ich ponownie w przyszłości.

Postępowanie upadłościowe sprawia, że od wierzytelności nie naliczają się kolejne odsetki: zarówno kapitałowe, jak i wynikające z braku terminowej spłaty. Oznacza to, że zadłużenie przestaje rosnąć, a skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej już na tym etapie stają się bardzo wymierne. Zasada ta nie obejmuje jednak wierzytelności zabezpieczonych hipoteką. W przypadku kredytu hipotecznego, ustalone odsetki dłużnik będzie musiał spłacić.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pociąga za sobą wykreślenie upadłego z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Kontrola syndyka

 

Na tym nie kończą się jednak konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Kolejny ważny skutek dotyczy bezpośrednio majątku. Z chwilą ogłoszenia upadłości wejdzie on w skład tzw. masy upadłościowej. Ta zostanie spieniężona, a środki uzyskane w ten sposób przeznaczone na spłatę roszczeń i kosztów postępowania. Majątkiem zarządza syndyk. On inwentaryzuje poszczególne składniki majątku, a później dokonuje licytacji.

Syndyk nie może oczywiście zająć całego majątku. Musi pozostawić do dyspozycji upadłego rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania i wykonywania pracy zawodowej, a także przekazać część środków z licytacji nieruchomości. Kwota powinna umożliwić wynajem nowego mieszkania na rok lub dwa. Jeśli natomiast dom lub mieszkanie były obciążone hipoteką, a  uzyskane w toku licytacji środki nie wystarczyły na pokrycie odsetek, zostaną one również umorzone.

 

Masa upadłościowa

 

Istnieje, niestety, szereg konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej, które są mniej przyjemne dla dłużnika. Mowa chociażby o zajęciu pensji.

W momencie ogłoszenia upadłości wynagrodzenie uzyskiwane na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, dochody z wynajmu, a także emerytury i renty przejmuje syndyk. Środki będzie przeznaczał na spłatę roszczeń - nie może jednak wykorzystać do tego celu stu procent dochodu. Zgodnie z prawem, do dyspozycji ma jedynie połowę środków, a jeśli upadły ma zobowiązania alimentacyjne - 60% dochodu.

Syndyk musi pozostawić z wynagrodzenia środki wystarczające do zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych upadłego, na przykład wspomnianego już wyżej opłacenia wynajmu mieszkania.

Jeśli upadły pozostaje w związku małżeńskim, a pomiędzy małżonkami nie zastosowano rozdzielności majątkowej, także majątek drugiej osoby wchodzi w skład masy upadłościowej i zostaje przekazany na poczet spłaty długów. Ogłoszenie upadłości sprawia jednak, że taka rozdzielność majątkowa automatycznie powstaje. Po zakończeniu postępowania powraca wspólność.

 

Utrata decyzyjności

Wymienione konsekwencje upadłości konsumenckiej oznaczają także ograniczenia związane z zarządzaniem finansami w przyszłości. Od tej pory upadły nie może już podejmować decyzji, które mogłyby spowodować ponowne zadłużenie i utrudnić spłatę wierzycieli.

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat