Celem zeszłorocznego ustanowienia przez ONZ daty 25 lipca Światowym Dniem Zapobiegania Utonięciom jest wbrew pozorom namawianie do spędzania czasu nad wodą i promowanie uprawiania sportów i rekreacji na akwenach.
Woda to wspaniały żywioł, który daje wiele możliwości. Ale żeby nie stać się częścią „smutnej statystyki” należy korzystać z niej z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem! - przypominają przedstawiciele Fundacji Ratownictwa i Sportów Wodnych Rescuehouse.
Wypoczywając nad wodą należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Należy kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy;
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;
- Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń;
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych;
- Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności;
- Nie wchodźmy do wody, gdy jesteśmy przegrzani (np. po opalaniu) ani tuż po posiłku;
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy;
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
- Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę", dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku chwil;
- Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.