Odpowiedź
Wprowadzając zmiany statutu w przedszkolu, w którym jest rada pedagogiczna a nie powołano rady przedszkola to rada pedagogiczna podejmuje uchwałę w sprawie zmiany statutu.
Uzasadnienie
Kierując się zasadami techniki prawodawczej (wprawdzie nie adresowanymi bezpośrednio do przedszkoli) można zastosować proponowane tam rozwiązania.
Podjęta uchwała posiada załącznik, w którym znajduje się wykaz zmian przyjętych w statucie.
W tekście pierwotnym statutu nic nie przekreślamy i obok nie wpisujemy nowych treści, z tekstu pierwotnego statutu nie usuwamy nieaktualnych treści i nie wpisujemy tylko nowych.
Praktycznie: mamy tekst pierwotny statutu oraz uchwały z wykazami zmian statutu.
Proponuję, aby rada pedagogiczna uchwalając zmiany wskazała dyrektora przedszkola jako właściwego do zbudowania tekstu jednolitego statutu po zmianach.
Kierując się zasadami techniki prawodawczej (wprawdzie nie adresowanymi bezpośrednio do przedszkoli) można zastosować proponowane tam rozwiązania.
Wówczas dyrektor tworzy tekst jednolity statutu nanosząc na dotychczasowy tekst pierwotny wszystkie aktualne zmiany (zaznaczając z jakim dniem zaczęły obowiązywać).
Natomiast wytworzenie tekst ujednoliconego nie ma podstawy prawnej.
Zapamiętaj
Praktycznie: często dyrektorzy tworzą dla własnego użytku teksty ujednolicone statutu stosując cytowany w pytaniu sposób.
Podstawa prawna:
- ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) – art. 72 i art. 82 ust. 2,
- rozporządzenie Prezesa RM z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. z 2016 r. poz. 283) – załącznik.
Leszek Zaleśny
Ekspert Portalu Oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/