Czym właściwie jest twardościomierz Leeba?
Twardościomierz Leeba, inaczej nazywany dynamicznym, to urządzenie wykorzystywane do pomiarów twardości metali, wyrażonej w jednostkach HL.
Składa się z modułu elektronicznego, czyli urządzenia wskazującego oraz głowicy mechanicznej uderzeniowej, potocznie nazywanej bijakiem.
Twardościomierz posiada ponadto układ napędowy ze sprężyną, masę uderzeniową oraz cewkę, w której porusza się bijaczek.
Badanie twardościomierzem polega zaś na wykonaniu pomiaru napięcia indukowanego w cewce w następstwie ruchu bijaczka.
Samo urządzenie ma najczęściej, ale nie jedynie charakter przenośny i w zależności od posiadanej głowicy stosuje się go do badania dedykowanych mu elementów.
Twardościomierze występują w wielu dostępnych formach, np. jako mikroskopy. Mogą przybierać także formę lupy, młotka, czy też szczypiec. A dostępne modele stacjonarne lub przenośne umożliwiają pracę w różnych warunkach.
Najbardziej znane metody badania twardościomierzem to Rockwella, Vickersa i Mohsa. Należą one jednak do metod statycznych, do dynamicznych zaś należy zaliczyć metodę Leeba lub Poldiego. To, jaką metodę badań wybierzemy powinno być uzależnione od rodzaju badanego materiału i jego parametrów. Twardościomierze dynamiczne posiadają wiele zalet, a w jaki sposób wykonać z ich pomocą badanie?
Jak wykonać pomiar za pomocą twardościomierza Leeba?
Sam pomiar opiera się na zbadaniu prędkości masy udarowej odnotowanej przed i po uderzeniu w próbkę oraz właściwym przeliczeniu uzyskanej wartości.
Siła sprężyny wyrzuca wspomniany bijaczek o wadze 5,5 grama w kierunku próbki i pozwala uzyskać określony rezultat pomiaru. Wynik otrzymany na twardościomierzu Leeba to iloraz prędkości bijaka po odbiciu oraz prędkości przed odbiciem, którą należy następnie pomnożyć przez 1000.
Wynik pomiaru powinien zawsze utrzymywać się w przedziale od 0 do 1000. Już wiesz, jak przebiega badanie na twardościomierzu dynamicznym? Poznaj zalety tego urządzenia.
Dlaczego korzystanie z twardościomierza dynamicznego jest ważne?
Za pomocą twardościomierz Leeba można ustalić pomiar twardości elementów metalowych wykonanych ze stali węglowej, stali narzędziowej, nierdzewnej, czy też żeliwa szarego, aluminium, mosiądzu, czy brązu. Atutem wykorzystania tego urządzenia jest fakt, że podczas pomiaru element nie zostaje uszkodzony. Ważne jednak, by badanie przeprowadzać zawsze i tylko na dobrze skalibrowanym urządzeniu.
Dobrej jakości twardościomierze i o sprawdzonym pochodzeniu można dostać np. na Viateco.
Do największych zalet wykorzystania twardościomierza Leeba należą krótki czas pomiaru oraz wysoka mobilność przyrządu. Samo badanie trwa zaledwie od 1-2 s, a wynik odczytujemy bezpośrednio na ekranie urządzenia.
Tak małe urządzenie i zasilanie bateryjne sprawia, że można go użyć praktycznie w każdym miejscu i zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Do istotnych zalet działania twardościomierza dynamicznego na pewno warto zaliczyć również brak górnego ograniczenia masy i rozmiarów mierzonego elementu, a także niewielkie wymiary samego odcisku.
Jedno jest pewna, solidnie wykonany i fachowy twardościomierz dynamiczny to przyrząd, który pozwala na wykonanie prostego, ale także bardzo dokładnego badania metalu. Zastosowanie tego urządzenia jest ponadto objęte normą PN-EN ISO 16859-1, -2, -3. Wykorzystaj to, jak cennym odkryciem jest twardościomierz dynamiczny i wykorzystaj go w swoich badaniach.