Samodzielne podłączenie pieca na ekogroszek czy skorzystanie z pomocy fachowca?
Po zdecydowaniu się na przejście na ogrzewanie ekogroszkiem musisz podjąć pewną niezwykle istotną decyzję. Będziesz podłączać piec samodzielnie czy zdecydujesz się na zlecenie tego zadania specjaliście? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomogą dwie kwestie: określenie, o ile pewnie czujesz się w pracach montażowych oraz, oczywiście, koszt podłączenia pieca na ekogroszek przez fachowca.
Sam profesjonalny montaż kotła, zależnie od lokalizacji, to koszt około 2000 zł. Dochodzi do niego cena położenia instalacji centralnego ogrzewania: średnio 30 zł/m2. Jeżeli będzie konieczna również termomodernizacja budynku bądź pomieszczenia, to należy doliczyć dodatkowe 250-400 zł/m2, zależnie od przestrzeni, na której będą przeprowadzane prace. Warto mieć jednak na uwadze możliwość skorzystania z dofinansowania przez takie programy wsparcia, jak np. Czyste Powietrze, z których można uzyskać nawet kilka do kilkunastu tysięcy złotych na poczet wymiany pieca.
Jak podłączyć piec na ekogroszek?
Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne podłączenie pieca, to w pierwszej kolejności poznaj dokładnie zasadę jego działania. Zrozumienie tego, jak działa piec na ekogroszek, może uchronić Cię przed popełnieniem najbardziej podstawowych błędów. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w artykule na stronie najlepszyekogroszek.pl.
A jak podłączyć piec na ekogroszek – krok po kroku?
1. Wybór miejsca – pamiętaj, że użytkowanie pieca będzie wymagało poświęcenia mu odpowiedniej przestrzeni. Musi znaleźć się w niej miejsce na podajnik, a także zasobnik ciepłej wody oraz inne elementy niezbędne do prawidłowego działania pieca na ekogroszek. Między tylną ścianą kotła a ścianą kotłowni powinno być minimum 60 cm odstępu, tak samo między ściankami bocznymi pieca oraz pomieszczenia. Z kolei przed kotłem należy zostawić co najmniej 1 metr wolnego miejsca.
2. Przeczytanie instrukcji producenta – pamiętaj, żeby zawsze podążać za wskazaniami producenta konkretnego kotła. Metoda podłączenia pieca na ekogroszek może się bowiem różnić zależnie od jego budowy.
3. Określenie rodzaju układu – od tego, czy zdecydujesz się na układ otwarty, czy zamknięty, zależy sposób podłączenia pieca:
Układ otwarty – należy podłączyć rurę przelewową do naczynia wyrównawczego. Odchodzące od niej zasilanie zbiornika podpina się do bojlera. Do niego natomiast podłącza się instalację C.W.U. (ciepłej wody użytkowej), pompę C.W.U., zbiornik C.W.U. oraz zawór zwrotny.
Układ zamknięty – pracę również rozpoczyna podłączenie rury przelewowej do naczynia wzbiorczego, przy czym na łączeniu elementów należy umieścić zawór różnicowy. Do rury trzeba również podłączyć pompę centralnego ogrzewania. Bojler, tak jak w układzie otwartym, podłącza się do zasilania zbiornika, a także instalacji C.W.U. i zbiornika C.W.U.
Jakie grzejniki wybrać do pieca na ekogroszek?
Grzejniki muszą być dopasowane do rodzaju kotła, by cała instalacja działała prawidłowo. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór kaloryferów tego samego producenta lub dopytanie go, które grzejniki są zalecane dla danego modelu. Najbardziej ogólnie bierze się jednak pod uwagę dobranie kaloryferów do materiału, z którego są wykonane rury instalacji grzewczej. Do plastikowych, stalowych lub wielowarstwowych będzie pasował każdy grzejnik. Jednak w przypadku miedzianych należy unikać modeli wykonanych z aluminium, grożą bowiem korozją.