Elektrolity - czym są?
Z naukowego punktu widzenia są to jonu soli: potasu, magnezu, chlorku, żelaza, wapnia. Zazwyczaj dostarczamy je do organizmu wraz z codziennym pożywieniem i wodą, którą pijemy. To właśnie ich obecność odpowiada za charakterystyczny posmak wysoko zmineralizowanych wód mineralnych.
Elektrolity pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową, ale na tym nie kończy się ich praca. Oprócz tego wspierają prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodnej organizmu. Jony to cząsteczki pierwiastków o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrostatycznym, które rozpuszczają się w wodzie. Dzięki temu są w stanie kierować jej przepływem przez ciało, co zapewnia optymalne nawilżenie wszystkich narządów.
Poza tym elektrolity odpowiadają za zapewnienie prawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych w całym układzie nerwowym i mózgu. To dzięki nim jesteśmy w stanie odbierać sygnały wszystkimi zmysłami. Jest to nie bez znaczenia również dla pracy mięśni: regularne skurcze i rozkurcze umożliwiają nam poruszanie się, a w przypadku serca: przepływ krwi przez cały organizm.
Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółowe działanie elektrolitów, koniecznie zajrzyj na bloga: https://www.acidolac.pl/
Brak elektrolitów - objawy, które zna każdy z nas
Teraz kiedy wiesz już, za co odpowiadają elektrolity, możesz zauważyć, że objawy ich braku są ściśle powiązane z pełnionymi przez nie funkcjami w organizmie.
Do najczęstszych objawów braku elektrolitów należą:
- drżenie mięśni i skurcze
- nudności i bóle głowy
- senność i osłabienie
- obrzęki
- zawroty głowy
Najczęstsze przyczyny braku elektrolitów
Zazwyczaj nagłe niedobory elektrolitów zauważamy w momencie przedłużającej się biegunki lub wymiotów. To nie są jednak jedyne przyczyny takiego stanu rzeczy! Czy wiesz, że tych substancji pozbywamy się z organizmu wraz z potem, w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego? Podobnie jest w trakcie wysokiej gorączki.
Również restrykcyjne diety odchudzające i zażywanie leków przyspieszających nasz metabolizm może prowadzić do braku elektrolitów, wywołując charakterystyczne objawy. Warto więc kontrolować swoje zdrowie, by móc w każdej chwili zareagować odpowiednio szybko!