artykuł sponsorowany

Handel z Niemcami – co najczęściej przywozimy, a co wywozimy?

Środa, 19 stycznia 2022
Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Niemcami to z całą pewnością kwestia, której warto się przyjrzeć z bliska. Niemcy to gospodarka potężna – obecnie zajmująca pod względem PKB czwartą pozycję na świecie i znacznie przewyższająca pod tym względem Polskę. Są też naszym najważniejszym partnerem handlowym. Co najczęściej stamtąd przywozimy (importujemy) i co tam wywozimy (eksportujemy)?
Handel z Niemcami – co najczęściej przywozimy, a co wywozimy?

 

Najważniejsze produkty eksportowane do Niemiec

 

Handel z Niemcami to w pierwszej kolejności eksport polskich towarów za naszą zachodnią granicę. Obecnie Polska jest jednym z najważniejszych dostawców towarów do Niemiec. Wartość polskiego eksportu do tego kraju przekroczyła w ostatnim roku 58 mld euro. Wyprzedzają nas pod tym względem jedynie Chiny, Holandia i Stany Zjednoczone. Warto przy tym zaznaczyć, że z każdym rokiem wartość eksportu do Niemiec wzrasta. Jakie są najważniejsze polskie produkty eksportowe, które trafiają do naszych zachodnich sąsiadów. Na pierwszym miejscu są urządzenia mechaniczne i elektryczne. Warto w tym miejscu jednak dać dodatkowe wyjaśnienie. W Polsce funkcjonuje wiele zakładów produkujących części i inne komponenty sprzętów, które następnie składane są w Niemczech, a także fabryki z niemieckim kapitałem, które produkują gotowe urządzenia sprzedawane na Zachodzie. Przy uwzględnieniu tego w bilansie eksportu z Polski do Niemiec rzeczywiste wartości okazują się być nieco mniejsze. Drugą ważną kategorią produktów, które polscy producenci sprzedają w Niemczech, są produkty spożywcze i płody rolne. Polska obecnie zaspokaja sporą część niemieckiego zapotrzebowania na żywność. Duże znaczenie dla naszego eksportu w kierunku zachodnim mają wyroby metalurgiczne, a także produkty przemysłu chemicznego. Produktem, który Niemcy kupują od nas bardzo chętnie, są również wysokie jakości i relatywnie tanie meble. Jednym z segmentów przemysłu, w którym Polska rozwija się dość prężnie, jest produkcja tworzyw sztucznych. W dużej części trafiają one właśnie na rynek niemiecki. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w polskim przemyśle tekstylnym i włókienniczym. Na zachodzie produkty tego typu cenione są za wysoką jakość i mocno konkurencyjną w stosunku do wyrobów lokalnych cenę. Wysoki poziom eksportu z Polski do Niemiec związany jest gównie z geograficzną bliskością, dzięki której transport drogowy towarów (główny typ transportu pomiędzy Niemcami a Polską) jest po prostu tani.

 

Produkty, które importujemy z Niemiec

 

Niemiecki przywóz do Polski utrzymuje się na podobnym poziomie, jak ruch towarów w drugą stronę. Bilans handlowy wypada na chwilę obecną nieznacznie dodatnio na korzyść naszych zachodnich sąsiadów. Najczęściej importowanym z Niemiec towarem są różnego typu maszyny – przede wszystkim wykorzystywane w polskim przemyśle i produkcji. Na drugim miejscu plasują się samochody – zarówno osobowe, jak i ciężarowe. Dzieje się tak głównie za sprawą popularności w naszym kraju niemieckich marek motoryzacyjnych, które pod względem jakości oferowanych produktów wciąż jeszcze nie znajdują na świecie dużej konkurencji. Trzecią najważniejszą kategorią produktów sprowadzanych do nas z Niemiec jest sprzęt elektroniczny. Są to głównie produkty niemieckich firm zajmujących się wytwarzaniem wysokie jakości sprzętu AGD. Import wyrobów metalurgicznych zajmuje kolejną pozycję. Co ciekawe, import tworzyw sztucznych z Niemiec utrzymuje się na podobnym poziomie jak nasz eksport tych tworzyw do Niemiec, choć oczywiście oba kraje zaspokajają w ten sposób nieco inne obszary swojego przemysłu. Bardzo ważnymi kategoriami produktów, które sprowadzane są do Polski zza zachodniej granicy, są też: artykuły papiernicze, produkty farmaceutyczne i produkty przemysłu petrochemicznego.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat