Ekogroszek w workach – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Podobnie jak węgiel o wyższej granulacji, również ekogroszek kupisz luzem. Worki polipropylenowe są natomiast wygodniejsze i pomagają utrzymać czystość w kotłowni. Przede wszystkim jednak gwarantują, że opał zachowa odpowiednie właściwości, w tym zwłaszcza optymalną wilgotność (nie wyższą niż 12%, ale nie niższą niż 4%).
Zarówno przesuszony, jak i zbyt wilgotny ekogroszek traci na wartości opałowej, przez co jest mniej wydajny. Bardzo suchy opał gorzej się również pali, a za mokry zwiększa ryzyko rdzewienia elementów kotła. Dobre paliwo wyróżnia się też niską zawartością popiołu. Jeśli chcesz uniknąć częstego czyszczenia popielnika, wybierz ekogroszek w workach, który ma zawartość popiołu 6-7%, a najlepiej niższą.
Mniej popiołu to także mniejsze ryzyko spieków, choć tu kluczowe znaczenie ma wskaźnik spiekalności RI. Im jest on bliższy 0, a temperatura topnienia popiołu jest odpowiednio wysoka, tym mniej spieków. Zwróć też uwagę na zawartość siarki podawaną na worku ekogroszku. W dobrym opale wynosi ona maksimum 0,8-1%. Wysoka zawartość siarki również sprzyja korozji, a poza tym jest bardziej szkodliwa dla środowiska.
Ekogroszek – worki opału nisko-, średnio- czy wysokokalorycznego?
Być może najważniejszym parametrem ekogroszku w workach jest kaloryczność, czyli wartość opałowa, podawana najczęściej w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Im wyższa kaloryczność, tym bardziej wydajny jest opał i rzadziej musisz uzupełniać podajnik w kotle. Nie warto stawiać na paliwo o wartości opałowej 20/MJ i niższej, bo jest ono nieopłacalne i niewygodne w użyciu.
Przy bardzo wysokiej kaloryczności, dochodzącej do 30 MJ/kg rośnie jednak ryzyko spieków, zwłaszcza gdy jest cieplej i piec pracuje w niższej temperaturze. Jesienią i wiosną lepszym wyborem mogą więc okazać się worki ekogroszku o średniej wartości opałowej. Zimą, szczególnie przy odczuwalnych mrozach warto natomiast postawić na wysokokaloryczny, wydajniejszy opał. Gdzie tanio kupić worki ekogroszku najlepszej jakości? Worki ekogroszku kupisz w marketach budowlanych, na stacjach benzynowych, a czasem też w lokalnych składach opału.
To dobre rozwiązanie na przykład wtedy, gdy pod koniec sezonu grzewczego zabraknie Ci paliwa. W przeliczeniu na worek ekogroszku zapłacisz jednak odczuwalnie mniej, gdy zamówisz paletę 1000 kg z hurtowni internetowej – takiej jak na przykład najlepszyekogroszek.pl. Znajdziesz tam wyłącznie opał najwyższej jakości, a dostawa jest darmowa na terenie całej Polski. Oferta obejmuje trzy różne rodzaje ekogroszku w workach, a ich parametry są następujące:
Ekogroszek (worki 25 kg) EKO Classic EKO Premium EKO Premium Plus
Cena za 1000 kg (40 worków) 889 zł 929 zł 989 zł
Wartość opałowa 21-24 MJ/kg 23-27 MJ/kg 26-29 MJ/kg
Popiół ok. 3% ok. 5% ok. 3%
Siarka max. 0,5% max. 0,5% max. 0,5%
Spiekalność RI = 0 RI = 0 RI = 0
Wilgotność 5-10% 5-10% 5-10%