Zioła z dawnych czasów
Herbata stała się powszechnie dostępna stosunkowo późno. Dawno temu mieszkańcy tych ziem musieli się zadowolić leczniczymi naparami z tego, co znajdowali na łąkach i w lasach. Wiele z tych ziół, całkiem niesłusznie, znalazło się w cieniu rośliny z Chin. Jedno z nich to na przykład pokrzywa. To zioło dostępne jest powszechnie – na dobrą sprawę można spore ilości pokrzywy zebrać samodzielnie, wystarczy wybrać się do lasu lub na łąkę. Ważne, by nie zrywać dzikich ziół z okolic dróg i szos – mogą wtedy gromadzić zanieczyszczenia ze spalin. Jak działa napar z pokrzywy? Stosowany jest naturalnie w chorobach alergicznych, zaburzeniach hormonalnych czy problemach z drogami moczowymi. Wzmacnia włosy i paznokcie – esencja z jej liści może być również stosowana jako odżywka do włosów.
Od dawien dawna pija się również napar z szałwii. Niektórym kojarzy się wyłącznie z płukankami na bóle gardła czy zębów. Jest to jedno z jej głównych działań, również w postaci przeznaczonej do picia. Jednak oprócz tego poprawia ona pracę układu trawienia i wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Ma również właściwości przeciwbiegunkowe i obniża potliwość. Jest to naprawdę wielofunkcyjna roślina, którą warto mieć w domowej apteczce. Ale można też pić ją po prostu dla smaku i aromatu.
Napary na uspokojenie i relaks
Współcześnie poważnym problemem jest przewlekły stres. Kawa i herbata zawierają kofeinę i teinę, które podnoszą niepokój i mogą zwiększyć stres, zamiast uspokoić. Są jednak zioła, których napary relaksują. Najbardziej znanym przykładem jest melisa. Pomaga ona w nerwicy, stanach lękowych i bezsenności. Ma również dobry wpływ na procesy trawienia. Związki melisy działają także rozkurczowo na mięśnie gładkie. Kluczowe jest to, że jest to (tak jak inne zioła) środek naturalny i łagodny – nie ma tylu możliwych działań niepożądanych, co farmakologiczne odpowiedniki. Melisa wypita na poprawę snu nie powoduje senności drugiego dnia i nie jest środkiem uzależniającym.
Popularność wśród sposobów na relaks zdobywa też ostatnio napar z liści konopi. Herbata konopna zastosowanie swoje zawdzięcza między innymi obecności CBD, czyli kannabidiolu. Powoduje on, że herbata konopna zastosowanie ma w walce z bezsennością, stresem, czy różnego rodzaju bólami. Warto nadmienić, że produkty z CBD są legalnie dostępne w sklepach konopnych – są pozbawione psychoaktywnego THC znanego z marihuany, dzięki czemu można je kupić, nawet w sklepach internetowych jak 4ease.pl. Dzięki temu herbata konopna zastosowanie może znaleźć również w Waszych kuchniach.
Cztery zioła, o których tu wspomnieliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli zainteresowały Was możliwości naparów z ziół i macie już dość picia herbaty i kawy, możecie sięgnąć po te sprawdzone od wieków. Są smaczne, aromatyczne i przynoszą różnorodne, pozytywne efekty zdrowotne. Bogaty świat ziołolecznictwa czeka na odkrycie!