Zmiany w sposobie edukacji - kluczem do powstrzymania epidemii fake newsów?

PAPKraj Sobota, 14 listopada 20208
Eksperci są zgodni, że konieczna jest kompleksowa zmiana w podejściu do systemu edukacji, aby skuteczniej walczyć z plagą fake newsów. Dyskusja odbyła się przy okazji ogłoszenia nowego partnera dla projektu FakeHunter realizowanego wspólnie przez Polską Agencję Prasową i GovTech.
fot. PAP/Kadr z filmu fot. PAP/Kadr z filmu

Materiały wideo:


 

Jak powiedział Józef Orzeł, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji, fake news jest pewnego rodzaju bronią, a dezinformacja towarzyszyła ludzkości już od momentu, kiedy powstał język komunikacyjny. Porównując czasy sprzed internetu z obecnymi, Orzeł zwrócił uwagę na demokratyzację strefy informacji - przedtem robiła to wyłącznie szeroko rozumiana władza.

 

O wpływie fałszywych informacji na prowadzenie biznesu opowiedział Jean-Marc Harion, prezes zarządu Play. Jak podkreślał, sektor telekomunikacji, w szczególności sieć 5G, stał się w ostatnim czasie jednym z najczęstszych tematów fake newsów. Pandemia dodatkowo zdynamizowała ten proces.

 

Zdaniem Hariona w ostatnich miesiącach, ze względu na koronawirusa, wzrosło znaczenie technologii komunikacyjnych. Ta zależność przyspieszyła wzrost ilości fałszywych informacji sugerujących powiązanie COVID-19 i 5G. Prezes zarządu Play wspomniał, w tym kontekście, o przypadkach podpalenia anten przekaźnikowych w kilku krajach.

 

„Atakując maszty telekomunikacyjne, ludzie tak naprawdę powodują zagrożenie dla swoich najbliższych, którzy mogą akurat potrzebować pilnej pomocy medycznej, a jedynym sposobem kontaktu ze światem jest dla nich sieć komórkowa. To pewnego rodzaju paradoks” - stwierdził Jean-Marc Harion.

 

Play, jako pierwszy operator komórkowy w Polsce, zdecydował się na partnerstwo w projekcie FakeHunter rozwijanym wspólnie przez PAP i GovTech. Szerzej o samej inicjatywie oraz walce z fake newsami opowiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

 

Podkreśliła dostępność kodu źródłowego projektu, który został umieszczony w domenie publicznej, dzięki czemu z platformy mogą skorzystać inne organizacje, także za granicą. Według Orłowskiej nie można czerpać wiadomości z dowolnych źródeł i przekazywać ich dalej, a oznaką wysokiej kultury w sieci powinno być weryfikowanie informacji.

 

W opinii pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech najtrudniejszą do weryfikacji formą fałszywych treści jest obecnie tzw. deepfake (zbitka wyrazowa od ang.: deep learning, głębokie uczenie, oraz fake, fałszywy), zarówno w formie tekstowej, jak i wideo. Wykorzystuje bowiem zaawansowane technologie (w tym sztuczną inteligencję) do imitowania wiarygodnego źródła informacji.

 

Dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu wskazał na podstawowe przyczyny powstania fałszywych informacji. Są one związane z tendencją do manipulowania innymi w relacjach międzyludzkich, a ich absorbowanie przez ludzką psychikę opiera się o różne odruchy systemu poznawczego.

 

„Wśród podstawowych odruchów wyróżniamy obecność tzw. bańki informacyjnej. Ludzie wybierają treści zgodne z ich przekonaniami.Musimy zatem myśleć o edukacji, która nie jest wyłącznie zorientowana na przekaz informacji, ale na głębsze rozumienie różnego rodzaju zjawisk i funkcjonowania ludzkiej psychiki” - zauważył dr Mellibruda.

 

Józef Orzeł zaznaczył, że obecnej pladze fake newsów może sprzyjać fakt, że świat staje się coraz bardziej skomplikowany, a część ludzi przestaje go rozumieć. Sprzeciw wobec wersji racjonalnej jest bowiem efektem buntu w sferze emocjonalnej. Do tego maleje zaufanie do władzy oraz przekazów medialnych.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Zainteresował temat?

0

2


Zobacz również

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mamut po depilacji ~mamut po depilacji (Gość)14.11.2020 18:01

Cytuję:
Zmiany w sposobie edukacji - kluczem do powstrzymania epidemii fake newsów?


Cóż za tytuł! No więc, wystarczyłoby wprowadzić do szkół zajęcia z logiki i filozofii oraz przywrócić dawniejszą ilość matematyki i przedmiotów przyrodniczych, które celowo systematycznie stopniowo "obcinano". Lepiej wyedukowane myślące społeczeństwo nie łykałoby jak pelikan każdego gówna - ups, przepraszam, chodziło mi o każdego fake newsa - płynącego z telewizora. Dziś telewizor stał się źródłem "prawdy" i bazując na wytycznych doktora Goebbelsa powtarza nam te "prawdy" po tysiąckroć, żeby nam się te "prawdy" dobrze wbiły do głów i ugruntowały. Świadomy widz, będący z wiedzą i logiką za pan brat, z pewnością byłby odporny na telewizyjne "prawdy" zwane fake newsami.
Obawiam się jednak, że te zmiany w sposobie edukacji mają pójść w zupełnie przeciwnym kierunku. Wszystko zmierza ku nauczaniu zdalnemu na stałe. Pozwoli to bardziej ujednolicić przekazywane treści, a odcięcie uczniów od możliwości wymiany poglądów na żywo z nauczycielami skutecznie zapobiegnie przekazywaniu treści "nieprawomyślnych". Wszystkie przekazywane treści oprócz akceptacji Ministerstwa Edukacji będą musiały być jeszcze zweryfikowane przez Ministerstwo Prawdy, które niewątpliwie wkrótce powstanie.

60


fake news ~fake news (Gość)14.11.2020 10:42

Zawsze patrzę na twarz człowieka, teraz celowo, przymusowo zasłaniana, aby nie wiedzieć z kim ma się do czynienia, każda nacja ma swoją urodę twarzy.

70


gość_vbn ~gość_vbn (Gość)14.11.2020 08:34

FakeHunter no to niech walczą z TVP bo ta same propaganda dobrobytu

101


gość_cyk ~gość_cyk (Gość)14.11.2020 10:45

Niedługo będzie cenzura

51


Ta, jasne ~Ta, jasne (Gość)14.11.2020 09:18

Dyktatura już jest, kwestia czasu jak wprowadzą jeszcze cenzurę jak w korei północnej żeby jeszcze bardziej ogłupiać i wpajać ludziom poglądy jakie władza by chciała, tak jak to ma w zwyczaju przekupione z naszych podatków TVPiS

101


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat