ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nadmierne wypadanie włosów – sprawdź, co warto wiedzieć

Piątek, 02 października 2020
Nadmierne wypadanie włosów to problem, z którym większość ludzi boryka się przynajmniej raz w życiu. Bez wątpienia można i trzeba skutecznie z nim walczyć. W przeciwnym razie problem zaostrzy się, a wówczas może prowadzić do łysienia. A pokonanie tej dolegliwości jest już znacznie trudniejsze. Przeczytaj ten artykuł, a poznasz przyczyny wypadania włosów i dowiesz się, co na wypadanie włosów zadziała najlepiej.
Nadmierne wypadanie włosów – sprawdź, co warto wiedzieć

 

Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny, które musisz znać

 

Jeżeli naszym problemem jest nadmierne wypadanie włosów, przyczyny powinny być jak najlepiej poznane. W przeciwnym razie walka z nadmiernym wypadaniem włosów może okazać się nieskuteczna. W poniższej tabeli zostały zebrane i omówione najczęstsze przyczyny tego zjawiska:

 

Przyczyny wypadania włosów

Charakterystyka

Zaburzenia hormonalne

Do nadmiernej utraty włosów często przyczyniają się zaburzenia związane z nieprawidłowym poziomem hormonów. Dla włosów szczególnie niebezpieczna jest nadmierna produkcja testosteronu w organizmie. Wówczas mówi się o tzw. łysieniu androgenowym. Ma ono miejsce głównie u mężczyzn, ale dotyka również kobiet, np. chorujących na zespół policystycznych jajników. Do chorób mających wpływ na wypadanie włosów należy zaliczyć również niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy.

Niedobory

witaminowe

Niedobory witamin oraz minerałów powodują ogólne osłabienie organizmu. Wpływa ono bezpośrednio również na stan skóry głowy oraz włosów. Szczególnie niekorzystny wpływ na włosy ma niedobór cynku oraz selenu.

Problemy

emocjonalne i stres

Wśród najczęstszych problemów emocjonalnych mających wpływ na wypadanie włosów na uwagę zasługuje: depresja, nerwica, zaburzenia lękowe. Związane z nimi napięcie emocjonalne może osłabiać cebulki włosowe i przyczyniać się do ich utraty. Stres również nie sprzyja kondycji włosów, gdyż przyczynia się do utraty magnezu oraz cennych witamin.

Nieodpowiednia

dieta

Na wypadanie włosów ma również wpływ nieprawidłowo zbilansowana dieta. Nadmierna utrata włosów może być spowodowana dietą ubogą w warzywa, owoce oraz inne źródła witamin i mikroelementów.

Nieodpowiednia

pielęgnacja

Jedną z przyczyn problemu jest także niewłaściwa pielęgnacja włosów. Stosowanie kosmetyków zawierających w swoich składach substancje takie jak SLS, SLSEs PEG czy EDTA może podrażniać skórę głowy. Przesuszony skalp oznacza zaś słabszą kondycję cebulek i może powodować utratę włosów.

Choroby skóry

głowy

Wśród chorób, które mogą powodować nadmierną utratę włosów można wymienić takie jak: grzybica czy łojotokowe zapalnie skóry głowy. Zarówno jeden jak i drugi problem może powodować osłabienie cebulek, a także uporczywy świąd i zaczerwienienie skalpu.

 

 

Jeżeli dokucza nam nadmierne wypadanie włosów, choroby które je powodują muszą być leczone. Aby je zdiagnozować, należy odwiedzić w pierwszej kolejności lekarza pierwszego kontaktu. Czasami odpowiedzi przynosi wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Im szybciej wdrożymy skuteczne leczenie schorzeń somatycznych, tym szybciej dostrzeżemy rezultaty w postaci mniejszej liczby wypadających włosów. Należy mieć jednak na uwadze, że na efekty trzeba będzie poczekać.Nadmierne wypadanie włosów - kiedy możemy mówić o problemie?

Nadmierne wypadanie włosów to problem bardzo powszechny. Często jednak mówimy o problemie zbyt wcześnie. Wypadanie do stu włosów dziennie jest bowiem normą i należy mieć tego świadomość. Jeżeli więc utrata włosów nie przekracza setki na dobę, nie ma powodów do obaw. Jeśli mamy jednak wątpliwości, co do tego czy występuje u nas problem z patologicznym wypadaniem kosmyków, warto pomyśleć o odwiedzeniu lekarza dermatologa lub specjalisty od włosów – trychologa.

 

 

 

Czytaj więcej na temat wypadania włosów: https://delpos.pl/wypadanie-wlosow/

 

Nadmierne wypadanie włosów - leczenie ma szansę pomóc

 

Jeżeli dotknął nas problem jakim jest nadmierne wypadanie włosów, leczenie może okazać się konieczne. Nie zawsze wystarczą bowiem domowe sposoby. Jeżeli nasz problem jest mocno zaawansowany, koniecznie udajmy się do specjalisty. Dermatolog lub trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie wykona potrzebne badania. Właściwie postawiona diagnoza znacząco ułatwia wdrożenie skutecznego leczenia. Poznanie przyczyny nadmiernego wypadania włosów wiąże się z zaordynowaniem odpowiedniego leczenia.

 

Specjalista prawdopodobnie zleci nam leczenie zewnętrzne polegające na stosowaniu specjalistycznych preparatów zawierających skoncentrowaną dawkę składników aktywnych. Część tych preparatów jest dostępna bez recepty, a część wyłącznie na polecenie lekarza. Wszystko dlatego, że niektóre leki charakteryzują się silnym działaniem.

 

Wśród preparatów leczniczych, pomocnych w walce z problemem jakim jest nadmierne wypadanie włosów wyróżnić należy: płyny do skóry głowy, odżywki oraz szampony. Osobom, które cierpią z uwagi na nadmierne wypadanie włosów, poleca się również specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. O wskazaniu do zabiegów zawsze decyduje lekarz lub trycholog-kosmetolog.

 

Nadmierne wypadanie włosów - poznaj skuteczne domowe sposoby

 

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, z którym można walczyć również domowymi sposobami. Zasługują one na uwagę, gdyż są skuteczne oraz nie wymagają dużych nakładów finansowych. Zaletą domowych sposobów walki z wypadającymi kosmykami jest również wysokie bezpieczeństwo. Wśród najskuteczniejszych sposobów domowych na uwagę zasługują:

  • terapia ziołami,

  • stosowanie naturalnych dermokosmetyków,

  • odpowiednio zbilansowana dieta.

 

Jeżeli chodzi o terapię ziołami, można skorzystać z takich roślin jak: pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny oraz mięta pieprzowa. Zarówno skrzyp jak i pokrzywa to zioła bogate w krzemionkę. Dzięki temu wzmacniają one cebulki włosowe oraz zapobiegają wypadaniu. Dzięki regularnemu piciu herbatek z wyżej wymienionych ziół możemy liczyć na to, że nasze włosy staną się odporniejsze na wypadanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Skrzyp oraz pokrzywę dobrze byłoby stosować również zewnętrznie w postaci wcierek i płukanek. Mięta pieprzowa również nadaje się do picia, ale ma nieco inne - antyandrogenne działanie. Jeżeli stosujemy terapię ziołami, koniecznie musimy uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie będą widoczne od razu, lecz dopiero po kilku miesiącach. Oczywiście warunkiem ich skuteczności jest systematyczność stosowania.

 

Kolejnym sposobem na walkę z wypadaniem włosów będzie stosowanie dermokosmetyków posiadających naturalne składy. Przede wszystkim należałoby wyposażyć się w jak najlepszy szampon, pozbawiony zbyt silnych i drażniących substancji oczyszczających, takich jak np. SLS. Składniki te mogą powodować dyskomfort skóry głowy w postaci swędzenia oraz zaczerwienienia. Wybierajmy więc szampony delikatne, o wysokiej zawartości ekstraktów roślinnych, pomocnych w walce z utratą włosów. Kolejnym dermokosmetykiem, który warto zakupić jest odżywka. Ma ona za zadanie pielęgnować włosy na długości oraz zapobiegać ich rozdwajaniu i łamaniu się. Godne polecenia są także wcierki, które należy stosować tylko na skórę głowy.

 

W walce z wypadającymi włosami bardzo pomocna może okazać się odpowiednio zbilansowana dieta. Przede wszystkim powinna być bogata w naturalne, nieprzetworzone produkty takie jak świeże warzywa i owoce czy pieczywo pełnoziarniste. Należy pamiętać również o pestkach dyni, nasionach i orzechach, bogatych w cynk i selen. Unikajmy natomiast dań typu fast food, a także dań smażonych i tłustych. Jeśli marzą nam się gęste i lśniące włosy, nasza dieta powinna być również uboga w sól oraz cukier.

 

Naturalne dermokosmetyki Delpos na nadmierne wypadanie włosów

 

Dermokosmetyki Delpos to specjalistyczne preparaty, których składy zostały oparte na substancjach czynnych pochodzenia naturalnego. Specyfiki te pozwalają skutecznie i kompleksowo zwalczać nadmierne wypadanie włosów, dzięki takim składnikom jak:

 

  • oleje i olejki roślinne jojoba, z mięty pieprzowej, czarnuszki,

  • ekstrakty roślinne – z guarany, nagietka, amli, zielonej herbaty, kory chinowej, miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, arniki górskiej, wąkroty azjatyckiej,

  • witaminy i związki mineralne – witamina B3 (niacynamid), prowitamina B5 (panthenol), witamina E, glukonian cynku,

  • substancje aktywne pochodzenia naturalnego – betaina, kofeina, keratyna roślinna, mocznik, honeyquat, mleczko pszczele, bioferment z bambusa.

 

W zestawie Delpos znajdziemy szampon na wypadanie włosów, płyn stymulujący porost włosów i odżywkę wzmacniającą. Te trzy preparaty pozwolą kompleksowo zadbać o wypadające włosy, wzmocnić je, pobudzić ich wzrost oraz zapobiec traceniu ich wskutek łamania sięmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta naturalnych kosmetyków

 

Reasumując, nadmierne wypadanie włosów jest problemem, dotykającym zarówno mężczyzn jak i przedstawicielki płci pięknej. Warto przyjrzeć się przyczynom tej dolegliwości, aby móc jej skutecznie przeciwdziałać. Najlepsze rezultaty przyniesie specjalistyczna terapia na wypadanie kosmyków i jednoczesne stosowanie naturalnych dermokosmetyków.

 

FAQ – Pytania o nadmierne wypadanie włosów

 

  1. Jak kompleksowo zwalczać nadmierne wypadanie włosów z pomocą kosmetyków?

Aby skutecznie wzmocnić pasma, gdy występuje nadmierne wypadanie włosów, nie wystarczy zmiana szamponu. Warto postawić na kompleksowo działający zestaw kosmetyków Delpos, który oprócz preparatu do mycia włosów zawiera płyn do skóry głowy i odżywkę. Płyn Delpos skutecznie wzmacnia włosy u nasady i stymuluje porost baby hair. A odżywka doskonale pielęgnuje włosy i zapobiega ich łamaniu się.

 

  1. Czy kosmetyki na wypadanie włosów wystarczą, aby pokonać problem przerzedzających się pasm?

W przypadku dużego nasilenia objawów dermokosmetyki będą idealnym dopełnieniem terapii, zaleconej przez specjalistę dermatologa lub trychologa. Pamiętaj jednak, że o właściwą pielęgnację włosów należy dbać, niezależnie od przyjętego sposobu leczenia.

 

  1. Co jeszcze mogę zrobić, by zwiększyć skuteczność walki z wypadaniem włosów?

Przede wszystkim warto zadbać o zdrową dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy również unikać stresu i wysypiać się.

 

 

Bibliografia

 

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii XX”, nr 5/2003

 

2. Styczeń P., Włosom na ratunek „Art of Beauty” nr 2/2015

 

3. Szklarczyk M., Goździalska A. Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów [w:] Goździalska A., Jaśkiewicz J.(red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012

4. Wolska H., Najczęstsze choroby włosów [w:] Błaszczyk-Kostanecka M. (red. Naukowa), Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009

 


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat