4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Kraj Czwartek, 30 kwietnia 202047
Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?
pixinio.com pixinio.com

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. - Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję – czytamy na rządowej stronie gov.pl. - Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. przyspieszamy niektóre zmiany.


Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja zniesionezostaną istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzony zostanie jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).


Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Ten zakaz zostanie zniesiony. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

 

Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylony zostanie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.


Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.


Biblioteki i muzea

Uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.


Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 
Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.


Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

 

 

6 maja mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola (w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć)

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,

gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.


Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

1. Dwumetrowa odległość od innych w przestrzeni publicznej.

2. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

3. Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

4. Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

5. Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

 

 

 

 

 

 

(materiały: gov.pl)


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (47)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mundek z Barkowic ~Mundek z Barkowic (Gość)01.05.2020 08:48

Cenzura szaleje ..............

10


gość ~gość (Gość)01.05.2020 11:40

No niech otwierają kto nie chce to nie musi tam chodzić.Nikogo nie będą zmuszać.

21


gość ~gość (Gość)30.04.2020 17:46

Co wy macie w głowach malkontenci. Zamykali, źle, otwierają źle. Nie nakazywali noszenia maseczek, źle, nakazali, źle. Zniosą nakaz, też wam będzie źle. Tak na marginesie skąd was biorą?

52


gość ~gość (Gość)01.05.2020 09:29

W sklepach marketach i wszędzie jest obowiązek zachowania odległości 2 metrowej i ludzie mają maseczki. Klient bez maseczki i rękawiczek nie wejdzie. Dlaczego dziecko w sklepie ma być w maseczce a w przedszkolu już bez maseczki. Dlaczego idąc ulicą obok współmałżonka trzeba mieć maseczkę i zachowywać odstęp 2 metrowy a obce dzieci między sobą już bez masek i bez zachowania odległości mogą bawić się razem.

11


mom ~mom (Gość)01.05.2020 08:11

Czarna lemuzyna jak śmigała tak śmiga po ulicach miasta ........
przedszkolaki jak dreptały tak drepcą do przedszkola .........
młodzież szkolna jak wyczekiwała na przystankach MZK tak nadal będzie czekała ............ a tu śmig i pojechała .......

10


Aaaa40 Aaaa40ranga30.04.2020 17:54

Nikt tam wam nie karze chodzić i siedźcie grzecznie w swoich domkach. Statystyki cały czas idą w górę, tylko czemu od tych statystyk nie są odejmowani ozdrowieńcy.

12


gość ~gość (Gość)30.04.2020 09:05

Szkoły przedszkola pozamykane a galerie handlowe i kościoły już otwarte? O co w tym wszystkim chodzi???

44


gość ~gość (Gość)30.04.2020 17:47

Niech prezydent skoro otwiera przedszkola otwiera urząd miasta , chcę wymienić dowód osobisty itp MOPR czemu pozamykane sa? Petenci też w drodze do urzędu w maskach a w urzędach mogą przebywać już bez maseczek żeby było wygodnie załatwiać sprawy i rozmawiać, oddychac.W dodatku to absurd że dziecko w drodze do przedszkola ma mieć maseczkę a w przedszkolu już nie. Czy to samo dotyczy sklepów można iść do sklepu czy urzędu z dzieckiem bez maseczki?
Czy lekarze pediatrzy już przyjmują normalnie dzieci bez środków ochrony osobistej? Skoro nauczyciele i wozne mają bez zabezpieczeń pracować sami nam dzieci pozarazaja i dzieci bez maseczek między sobą też się pozarazaja gdzie jest reżim sanitarny?

60


gość ~gość (Gość)30.04.2020 17:15

Brawo 480 dzień i otwierają a jak 1 to zamykali

40


gość ~gość (Gość)30.04.2020 16:35

Ha wczoraj był 489 osub zakażonych w polsce i rośnie ta liczba a oni otwierają brawo

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat