Dlaczego upały są niebezpieczne dla seniorów?
Osoby w podeszłym wieku nie odczuwają pragnienia w takim stopniu, jak wcześniej. Jest to powiązane z tym, że odpowiedzialne za to strefy mózgu z biegiem lat zwyczajnie przestają działać. Efekty widać najwyraźniej u tych osób, które mają trudności z poruszaniem się i dla których przygotowanie sobie szklanki wody wiąże się ze znaczącym wysiłkiem. Dodatkowo pijąc mniej starsza osoba ogranicza w swoim pojęciu konieczność częstego korzystania z toalety. Senior uznaje więc zwykle, że skoro nie czuje się spragniony, nie będzie pił. W czasie upałów może się to skończyć bardzo szkodliwym dla osłabionego organizmu odwodnieniem.
Takie rozumowanie może dać tragiczny efekt, szczególnie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, a postępowanie tego rodzaju ma charakter przewlekły. Najbardziej narażone na przykre skutki odwodnienia są osoby cierpiące na choroby układu krążenia, mające problemy z nerkami lub cukrzycę. Część leków, pośród których znajdują się na przykład lekarstwa na nadciśnienie, będzie działać znacznie silniej, jeśli organizm będzie odwodniony.
Jak opiekunka osób starszych w Niemczech może pomóc swojemu podopiecznemu w letnich miesiącach?
Dobrą praktyką każdej niemieckiej opiekunki powinno być zapewnienie seniorowi stałego dostępu do picia w postaci postawionej w zasięgu jego ręki szklanki wody pod warunkiem, że starsza osoba może samodzielnie po nią sięgnąć. To jednak nie wystarczy. Należy wspólnie z seniorem ustalić jaką ilość wody wypije on dziennie, rozdzielić to na wygodny harmonogram, a następnie skrupulatnie się go trzymać. Pewna powtarzalność jest czynnikiem mile widzianym przez osoby w podeszłym wieku, dlatego ten sposób sprawdza się przy wprowadzaniu nowych zwyczajów. Dorosła osoba powinna wypijać każdego dnia minimum 2 litry wody, a przy wysokich temperaturach nawet 4-5 litrów. Opiekunka w Niemczech bezwzględnie musi także dążyć do zachowania w pomieszczeniach znośnej temperatury poprzez zasłonięcie okien w ciągu największej spiekoty i solidne wietrzenie domu dopiero w godzinach wieczornych i nocnych.
Opiekunka w Niemczech w pracy, którą wykonuje, powinna całkowicie zrezygnować ze wspólnych spacerów z podopiecznym w najgorętszych porach dnia. Nawet podczas wieczornych wyjść trzeba dobrze zadbać o delikatną skórę seniora, używając w tym celu dedykowanych dla osób starszych kosmetyków z wysokim filtrem. Zarówno w domu, jak i na zewnątrz dbajmy o odpowiedni ubiór, by nie przegrzać osłabionego wiekiem organizmu. Dietę w letnich miesiącach najlepiej jest zmienić na lekkostrawną, opartą o dużą ilość owoców i warzyw.
Jeśli opiekunka w Niemczech zauważy u podopiecznego jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak nudności, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czy zasłabnięcia, natychmiast powinna wezwać pomoc. Sygnałów tych nie należy ignorować, gdyż w przypadku osoby starszej może to doprowadzić nawet do zapaści.