Wskazał, że aby złożyć wniosek online potrzebny jest jedynie profil zaufany lub e-dowód, a formularz jest dostępny na stronach resortu cyfryzacji. Przypomniał, że do wniosku należy także dołączyć elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, takich jak np. kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury czy zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika. "Złożenie wniosku przez internet zajmuje kilka minut" – zapewnił szef MC.
Dotąd - jak powiedział obecny na konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk - do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 3812 wniosków a wstępnie do dofinansowania zakwalifikowanych zostało 3076 wniosków na ponad 15 milionów złotych. "Łączna moc wspartych instalacji to 13 076,70 kW, pozyskana zielona energia to 13 076,70 MWh/rok, co pozwala na redukcję CO2 w wysokości 10 461,3 ton/rok " - wskazał szef resortu.
Minister Zagórski podkreślił, że budżet programu, z którego dofinansowane mogą być np. przydomowe elektrownie słoneczne wnosi miliard złotych. "Po raz pierwszy zastosowaliśmy tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych" - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że dzięki oferowanemu dofinansowaniu coraz więcej osób będzie mogło produkować i wykorzystywać odnawialną energię na własne potrzeby. Dodał, że pierwszy nabór rozpoczął się 30 sierpnia 2019 r i potrawa do 20 grudnia br. Kolejny zaplanowany jest na początek 2020 roku.
Zagórski przypomniał, że dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Z wyliczeń resortu wynika, że przy dostępnym budżecie i założonym poziomie wsparcia dofinansowanie będzie mogło otrzymać nawet 200 tysięcy wnioskodawców.
"Mój prąd" to rządowy program wsparcia budowy domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Obecnie w Polsce jest ok. 65 tys. takich instalacji. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest posiadanie umowy kompleksowej, przewidującej wprowadzenia do sieci energii elektrycznej, wytworzonej w mikroinstalacji. O przyznaniu wsparcia decyduje kolejność złożenia prawidłowego wniosku.
Według premiera Mateusza Morawieckiego nowy program ma odpowiadać wymaganiom unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, a także globalnym zobowiązaniom zawartym w Porozumieniu Paryskim. (PAP)