Obchody rozpoczęto od wciągnięcia na maszt zamku królewskiego chorągwi jagiellońskiej, następnie na Placu Zamkowym można było obejrzeć inscenizacje legend piotrkowskich w wykonaniu artystów z Piotrkowskiej Fundacji Talentów oraz Etiudę Trybunalską, zaprezentowaną przez aktorów Grupy Teatralnej TOR . W tym czasie wokół zamku odbywały się pokazy fechtunku oraz walk rycerskich w wykonaniu członków grupy rekonstrukcyjnej Strefa Historii oraz szermierzy ze Szkoły Fechtunku Aramis.
- Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu chcieliśmy pokazać zamek od każdej możliwej strony, a także rolę, jaką odegrał w naszych dziejach. Każdy piotrkowianin utożsamia się z tym budynkiem, a to buduję naszą tożsamość lokalną, z której wyrasta tożsamość narodowa – powiedziała Marta Walak, dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
Po zakończeniu spektaklu w zamku otwarto wystawę pt. „Polskie Malarstwo Historyczne na przestrzeni wieków”, do końca października będzie można podziwiać dzieła tak znakomitych malarzy jak Jan Matejko, Jerzy Kossak, Wojciech Kossak, Wojciech Gerson, Jan Czesław Moniuszko a także nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego- Marcello Bacciarellego.
- To wyjątkowy obiekt nie tylko ze względu na wartość historyczną i architektoniczną, ale i wydarzenia, które są w nim organizowane, dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc w zorganizowaniu tej wspaniałej wystawy. Dzieła pochodzą z Muzeum Sztuki w Łodzi, i jak powiedziała mi pani dyrektor, w Piotrkowie Trybunalskim od kilkunastu lat nie było wystawy, której wartość byłaby porównywalna z tą, którą możemy podziwiać – powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Obchody zakończono koncertem okolicznościowym pt. „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu”, podczas którego wystąpili muzycy wawelskiego zespołu Floripari oraz prezentacją iluminacji zamku królewskiego.