9 kwietnia dzielnicowy z Komisariatu Policji w Zelowie, sprawdzając informacje zgłoszone w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństw, odnalazł nielegalne wysypisko śmieci. Miejsce to mundurowy zlokalizował w miejscowości Wygiełzłów w gminie Zelów. - Na terenie nieużytków rolnych otoczonych lasem rozrzucone były śmieci - ubrania, odpady budowlano-remontowe, części samochodowe, folie, pojemniki plastikowe, a nawet stare zabawki. Znajdowały się tam rzeczy, które umożliwiły sprawne wytypowanie sprawcy – informuje oficer prasowy komendy policji w Bełchatowie. - Dobra współpraca z mieszkańcami i rozpoznanie terenu sprawiły, że dzielnicowy ustalił właściciela śmieci. Jeszcze tego samego dnia mundurowy pojawił się na terenie posesji wytypowanej osoby. 25-letni mieszkaniec gminy Zelów, zaskoczony wizytą policjanta, przyznał się do nieodpowiedzialnego zachowania i zobowiązał się do posprzątania zaśmieconego terenu.
10 kwietnia, kiedy dzielnicowy pojechał sprawdzić, czy właściciel znaleziska rozpoczął już sprzątanie terenu, trafił na kolejnego mieszkańca gminy Zelów, który w tym miejscu z przyczepki samochodowej zrzucał worki, pojemniki plastikowe, gałęzie. Zawstydzony 32-latek zobowiązał się do zabrania śmieci, które już zdążył wyrzucić. Obaj mieszkańcy gminy Zelów odpowiedzą teraz przed sądem.
- Po raz kolejny dzikie wysypisko śmieci na terenie naszego powiatu zostało zlokalizowane dzięki zgłoszeniom w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi rzecznik bełchatowskiej policji. - Dlatego przypominamy, że za pomocą tej aplikacji każdy mieszkaniec może podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami. Zawsze sprawdzamy każdy sygnał. Przypominamy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do oznaczania interwencji wymagających natychmiastowej reakcji. W takich sytuacjach należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Na KMZB można nanosić informacje dotyczące zagrożeń takich jak, m.in. dzikie wysypiska śmieci, akty wandalizmu, bezdomność, dzikie kąpieliska, gromadzenie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, przekraczanie dozwolonej prędkości, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zła organizacja ruchu drogowego, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo. - Mieszkańcom dziękujemy za dotychczasową aktywność w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i współpracę – dodaje rzecznik.