Akcja filmu Adama Guzińskiego rozgrywa się w naszym kraju latem pod koniec lat 70., w pamiętnej epoce Edwarda Gierka, gdy z radiowych głośników rozbrzmiewały między innymi przeboje Anny Jantar. 12-letni Piotrek – w tej roli debiutujący Max Jastrzębski – jest silnie związany z matką. Pod nieobecność ojca, matka zaczyna znikać wieczorami. Ich jasna i prosta relacja zaczyna się komplikować. Uwikłany w sprawy dorosłych chłopak czuje się coraz bardziej zagubiony i samotny. W wakacyjnym świecie rówieśników doświadcza pierwszych zauroczeń i rozczarowań. Po powrocie ojca musi skonfrontować się z niewygodną prawdą. Czy stanie po stronie matki? Czy będzie lojalny wobec ojca? Jak to trudne i bolesne doświadczenie odciśnie się na jego relacji z matką? W rolach głównych Robert Więckiewicz oraz Urszula Grabowska.
„Wspomnienie lata”, choć na dystrybutora z prawdziwego zdarzenia czekało blisko trzy lata, zdołało już zdobyć uznanie w świecie rodzimego kina. Film został wyróżniony na krakowskim festiwalu Off Camera nagrodą Rising Star dla debiutującego Maxa Jastrzębskiego oraz na łódzkim Forum Kina Europejskiego Cinergia statuetką Kryształowego Jabłka dla najlepszego debiutu. Z filmową wakacyjną impresją Adama Guzińskiego mogła zapoznać się także publiczność festiwalu Transatalntyk.
Producentem „Wspomnienia lata” jest Opus Film – firma odpowiedzialna za powstanie m.in. nagrodzonej Oscarem „Idy” i nominowanej do Oscarów „Zimnej wojny”. Z kolei autorką plakatu do filmu jest Mona Tusz – śląska artystka i aktywistka, jedna z najbardziej znanych artystek street artu w Polsce.
Swoją oficjalną premierę film miał 26 lutego bieżącego roku w Warszawie.