O ratownikach TOPR i bezpieczeństwie w górach

Wtorek, 19 lutego 20190
Kim są Rycerze Błękitnego Krzyża? Czy należy się bać chodzić w góry czy raczej bać się gór? Jakich błędów nie popełniać, wędrując po tatrzańskich szlakach? O tym i wielu innych aspektach związanych z Tatrzańskich Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym opowiadała na spotkaniu z piotrkowską publicznością Beata Sabała-Zielińska, autorka książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”.

Ładuję galerię...

We wtorek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”. Ta wydawnicza nowość to jedna z nielicznych, a z pewnością najbardziej współczesnych, publikacji poświęconych Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, zarówno jako instytucji, jak i  grupie świetnie wyszkolonych i profesjonalnych ratowników górskich.

 

- Przyświecał mi cel, aby opowiedzieć o TOPR-ze po pierwsze głosami samych ratowników TOPR i aby opowiedzieć o samej organizacji od podszewki. Od szczegółu do ogółu lub, jak kto woli, od ogółu do szczegółu. W każdym razie chciałam opisać kim oni są, co ich motywuje, jak się szkolą, co potrafią, żeby każdy, kto przeczyta tę książkę miał bardzo szeroką wiedzę specjalistyczną na temat TOPR-u – mówiła podczas spotkania autorka książki, rodowita góralka, która przez dwanaście lat, jako reporterka jednej z ogólnopolskich stacji radiowych, relacjonowała Polakom wydarzenia spod Giewontu.

 

Książka Beaty Sabały-Zielińskiej to nie tylko świetne kompendium wiedzy o tej jednej z najstarszych polskich organizacji ratunkowych, to także interesująco napisany poradnik prawidłowych zachowań w górach, dla wszystkich tych, którzy kochają poruszać się po tatrzańskich szlakach czy to latem, czy też zimą. Można się z niego między innymi dowiedzieć, jak informować TOPR o wypadkach, jak zachowywać się podczas akcji ratowniczej, co robić, by uniknąć lawiny i jak bardzo możemy zaufać ratownikom spod znaku błękitnego krzyża. – Mamy niesamowicie profesjonalną służbę górską – mówi Beata Sabała-Zielińska. I dodaje: – Ratownicy TOPR są ludźmi, którzy się sami nie chwalą, nie opowiadają o sobie, nie mają potrzeby reklamowania siebie. Natomiast uważam, że dobrze byłoby, by ludzie wiedzieli, kto ich ratuje, (…) żeby mieli świadomość, że ta służba jest naprawdę profesjonalna i żeby wiedzieli też, dlaczego różne działania podejmowane przez ratowników TOPR wyglądają tak, a nie inaczej. Dlaczego nie zawsze może przylecieć śmigłowiec, dlaczego na pomoc niekiedy potrzeba poczekać kilka godzin, a nie kilkanaście minut. Takie rzeczy, o których ludzie zazwyczaj nie myślą, bo im się wydaje, że pstrykną palcami, zadzwonią na numer alarmowy i od razu koło nich pojawią się ratownicy.

 

Na rozmowę z Beatą Sabałą-Zielińską i krótkie kompendium wiedzy na temat bezpiecznej turystki górskiej, zwłaszcza w czasie sezonu zimowego czy letniego, zapraszamy do radia Strefa FM.

 

 

 


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat