Dieta dla osób po pięćdziesiątym roku życia zakłada, że do schudnięcia konieczne jest wykluczenie potraw, które bogate są w tłuszcze i węglowodany.
O metabolizmie po pięćdziesiątce
Po ukończeniu pięćdziesięciu lat, w organizmie zaczyna zachodzić wiele ważnych i trudnych zmian. U kobiet nadchodzi czas menopauzy, kiedy to zaczynają się wahania hormonów, a głównym problemem może być znaczący spadek stężenia estrogenów. U mężczyzn również dochodzi do wielu zmian w organizmie, ale są one łagodniejsze. Wszystkie te zmiany, które zachodzą w organizmie człowieka po pięćdziesiątce, mogą utrudnić skuteczne odchudzanie.
Jak już wspomnieliśmy, wraz z wiekiem dochodzi do spowolnienia metabolizmu, a to przyczynia się do zwiększenia ryzyka odkładania się większej ilości tkanki tłuszczowej. U osób po pięćdziesiątym roku życia stopniowo zaczyna się zmieniać skład ciała. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, a zmniejsza masa mięśniowa. Przez to ryzyko rozwoju nadwagi, czy otyłości jest większe. Tłuszcz gromadzi się w okolicy bioder, ud i brzucha. Sprawność organizmu zaczyna spadać, a największe zmiany są widoczne u osób, które nie są aktywne fizycznie.
W tym wieku ze strony fizjologicznej praca przewodu pokarmowego zwalnia, a to za sprawą zmniejszenia ilości wydzielanych enzymów trawiennych oraz śliny. To prowadzi do pogorszenia się perystaltyki jelit. Zmiany zachodzą również w układzie krążenia. W niektórych przypadkach ściany naczyń krwionośnych zaczynają się zwężać i stają się mniej elastyczne, przyczyną tego jest wysoki poziom cholesterolu i odkładający się nadmiar wapnia w naczyniach krwionośnych.
Przyczyny problemów z odchudzaniem po pięćdziesiątce
Większość osób mających pięćdziesiąt lat ma tendencję do tycia, a nie chudnięcia. Spowolniony metabolizm jest jedną z głównych przyczyn tego problemu. Sprawia on, że przybieramy na wadzę, ponieważ gromadzi on nadwyżki energii, które zamieniają się w dodatkową tkankę tłuszczową. W organizmie zachodzi również wiele innych zmian, które sprawiają, że nasze wydatki energetyczne stają się znacznie mniejsze. Nawet jeśli spożywamy takie same ilości pokarmów i nie zmieniamy swoich nawyków żywieniowych na gorsze, to i tak dużo osób w tym wieku zaczyna tyć.
Warto wspomnieć o tym, że po pięćdziesiątce duże znaczenie mają czynniki psychologiczne, które również mają wpływ na masę naszego ciała. Bardzo często u kobiet pojawiają się wahania nastroju, depresja, czy problemy ze snem. Są to objawy, które są jednocześnie czynnikami utrudniającymi odchudzanie. Zmęczenie i złe samopoczucie sprawia, że mamy mniej motywacji do walki, czyli odchudzania, a także do aktywności fizycznej, która może nam zmniejszyć masę ciała.
Kolejnym powodem dla którego odchudzanie po pięćdziesiątce może nie być łatwe, jest zmniejszenie ilości błonnika w codziennej diecie. Wiele osób decyduje się na wykluczenie z diety składników bogatych w błonnik, surowych warzyw i owoców, ponieważ po nich pojawić się może złe samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że zdaniem specjalistów i dietetyków odchudzanie po pięćdziesiątce jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko zadbać o zdrowy tryb życia, dobrze zbilansowaną dietę, odrobinę aktywności fizycznej i własne samopoczucie. Te czynniki mogą korzystnie wpłynąć na proces redukcji masy ciała.
Jak odchudzać się po pięćdziesiątce?
Jest wiele sposobów na skuteczne odchudzanie u osób po pięćdziesiątce. Na początek konieczne jest wprowadzenie wielu zmian w codziennej diecie. Konieczne jest wybranie dobrej diety odchudzającej. Niestety wraz z wiekiem każdy z nas powinien zacząć zwracać większą uwagę na to, co je. Konieczne jest, by posiłki odbywały się regularnie, a porcje były małe. Do przygotowania dań należy używać produktów, które są bogate w składniki odżywcze, wspierające pracę organizmu. W tym wieku nie można sobie pozwalać na podjadanie między posiłkami. Konieczne jest również zwiększenie aktywności fizycznej.
Jeśli połączymy ze sobą te zasady, to możemy osiągnąć sukces. Odchudzanie po pięćdziesiątce jest możliwe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie trzeba czekać na spektakularne efekty. W tym wieku ogromnym osiągnięciem jest zmniejszenie masy tłuszczowej ciała nawet o 15 procent. Taka zmiana ma wpływ nie tylko na wygląd sylwetki, ale również korzystnie wpływa na zdrowie. Zmniejszenie masy tłuszczowej ciała sprawia, że zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, nadciśnienia. Tłuszcz nadmiernie obciąża niektóre narządy, a także kręgosłup i stawy. Tak więc największą motywacją do odchudzania w tym wieku powinna być troska o swoje zdrowie.
- Jakie kabiny prysznicowe są najlepsze?
- Jak dopasować pergolę metalową do stylu ogrodu i elewacji?
- Byliny, które ozdobią twój ogród nawet w grudniu
- Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo
- Samorządowcy przyłączają się do apelu: niemal 2 miliony Polaków nie ma apteki w gminie
- Nie tylko dla plażowiczów! Piasek kinetyczny w domu
- e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r.
- Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu
- Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł