ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wprowadzić do mieszkania drugiego kota?

Wtorek, 29 stycznia 2019
Masz już jednego kota i marzysz o kolejnym? Wbrew pozorom oswajanie ze sobą kociaków wcale nie jest takie łatwe. Dzieje się tak dlatego, że stworzenia te są niezwykle terytorialne – obszar, w którym żyją i nad którym sprawują kontrolę, daje im poczucie bezpieczeństwa. Stąd wprowadzanie do mieszkania nowego osobnika powinno być przemyślanym działaniem.
Jak wprowadzić do mieszkania drugiego kota?

Ograniczenie kontaktu

Początkowo należy oddzielić od siebie przybysza i rezydenta – dzięki temu koty będą miały czas na oswojenie się ze sobą. Najlepiej, aby były one w osobnych pokojach (jeżeli nie istnieje taka możliwość, to należy zapewnić nowemu zwierzakowi cichy kąt), ponieważ da im to czas na akceptację. Dobrym pomysłem będzie zapoznawanie ich ze sobą przez drzwi np. w czasie posiłków. Miski z karmą należy umieścić przy drzwiach w jednym i drugim pokoju. Zwierzaki będą wyczuwały się nawzajem i z czasem przyzwyczają się do tego, a dodatkowo kontakt z drugim osobnikiem będą kojarzyć pozytywnie z jedzeniem. Co więcej, przybysz na początku będzie wystraszony, dlatego będzie potrzebował czasu, aby zapoznać się z terenem, co z pewnością utrudniłoby mu towarzystwo rezydenta. Z kolei rezydent mógłby poczuć się zagrożony nowym osobnikiem i zaatakować.

Kontakt wzrokowy i wymiana zapachów

To najważniejszy etap, gdyż to tutaj koty muszą oswoić się z bytnością drugiego zwierzaka. Najłatwiej doprowadzić do wymiany zapachów poprzez głaskanie. Można też systematycznie podmieniać kociakom koce czy fotele, na których lubią spędzać czas lub spać. W ten sposób zostanie przełamana bariera zapachowa, która jest istotna u zwierząt. Nie bez powodu kot oznacza swoje terytorium – dzięki temu poznaje swoich domowników i przyjaciół. Drugi ważny czynnik to kontakt wzrokowy, jednak na początku powinien być on nieco ograniczony. Można np. delikatnie uchylać drzwi pomiędzy pomieszczeniami, w których znajdują się koty i sprawdzać ich reakcję. Gdy kontakt wzrokowy zostanie utrzymany, to oznaka, że można przejść do kolejnego etapu, czyli pełnego zapoznania.

Pełna akceptacja

Pomimo wymiany zapachów i kontaktu wzrokowego koty podczas pełnego poznania mogą na siebie wzajemnie syczeć i patrzeć wrogo. Być może będą się też atakować, dlatego ważne, aby zadbać o ich odpowiednią odległość od siebie i bacznie obserwować. Nie powinno skupiać się też uwagi tylko na jednym z nich np. przybyszu, gdyż rezydent poczuje się odrzucony. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kuwet czy innych zabawek (wszystkie te akcesoria dostępne są m.in. w sklepie zoologicznym NaszeZoo.pl) – każdy kot powinien mieć osobną toaletę czy podstawowe zabawki (np. wędkę lub myszkę). Samą akceptację trzeba też po części zostawić czworonogom, ponieważ łączenie ich na siłę się nie sprawdzi. Koty same ustalą sobie hierarchię i z czasem, nawet jeżeli nie zaczną się lubić, to przynajmniej będą się tolerować. Oczywiście często zdarza się też tak, że z początkowej niechęci rodzi się wielka miłość.


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat