W środę, 19 grudnia, Łódzki Dom Kultury na specjalnym briefingu, który odbył się w Teatrze Wielkim w Łodzi podsumował II edycję projektu "Łódzkie pełne kultury". Pierwsza edycja projektu zrealizowana w 2017 roku została przyjęta z dużym entuzjazmem zarówno przez odbiorców (450 uczestników z regionu), jak i współrealizatorów oraz partnerów regionalnych. Druga edycja, trwająca przez ostatnie trzy miesiące, umożliwiła setkom uczestników wzięcie udziału w specjalnie przygotowanym programie edukacyjnym nawiązującym do działalności każdej z wcześniej wspomnianych łódzkich instytucji. Najważniejszym celem dla ŁDK było kształtowanie świadomych odbiorców kultury oraz przekazanie praktycznych narzędzi do realizacji edukacji kulturalnej. Program warsztatów edukacyjnych został zrealizowany w partnerstwie z lokalnymi instytucjami kultury z: Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Krośniewic, Skierniewic, Bełchatowa, Radomska, Opoczna, Sieradza, Tuszyna oraz Zduńskiej Woli.
W ofercie warsztatowej znalazły się tematy z zakresu animacji, muzyki, kultury ludowej, tańca, teatru, ekologii, kolekcjonerstwa. Warsztaty perkusyjne, sekrety skrzypiec, dęte wynalazki, RE: cykl, warsztat z komponowania piosenek, warsztat wokalno-aktorski, warsztat o kolekcji to tylko nieliczne z zaproponowanych tematów w jakich najmłodsi uczestnicy wzięli udział. Dla nauczycieli oraz animatorów przygotowano ofertę programową złożoną z warsztatów „dyrygowania ludźmi”, emisji głosu czy warsztatów tworzenia tkaniny wileńskiej.
– To już kolejny projekt realizowany przez ŁDK, który umożliwia dostęp do kultury wyższej. Chcemy pokazać dzieciom z regionu jak cenne instytucje kultury posiada Łódź. Chcemy również dotrzeć do nich przez nauczycieli, organizując liczne warsztaty. To się udaje i z pewnością w kolejnych latach będziemy kontynuować projekt – podkreślał w środę Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK.
Podobnie jak w roku ubiegłym wydarzeniem podsumowującym cykl warsztatów dla wszystkich uczestników był udział w bezpłatnych inicjatywach artystycznych tj. koncercie w Filharmonii Łódzkiej, spektaklu w Teatrze Wielkim oraz wizycie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
„Łódzkie pełne kultury” to projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.