Przebarwienia są uznawane za najczęściej występujące zmiany pigmentacyjne na skórze. Ich leczenie nie należy do najłatwiejszych zadań dermatologów, zazwyczaj jest złożone i długotrwałe. Najważniejszym elementem terapii jest dokładna diagnostyka. Tylko ona jest w stanie określić konkretne przyczyny pojawiających się zmian skórnych, a co za tym idzie – pozwala na dobranie najbardziej skutecznej metody leczenia. Niemniej ważna w terapii problemów pigmentacyjnych jest także właściwa pielęgnacja, która uzupełnia terapię i pozwala zachować skórę w jak najlepszej kondycji.
Zaburzenia koloru skóry mają liczne przyczyny, dlatego diagnostyka przebarwień bywa trudna. Za zmiany w pigmentacji mogą być odpowiadać uwarunkowania genetyczne, promieniowanie UV, a także różne choroby, np. trądzik. To właśnie blizny potrądzikowe oraz melasma są najczęściej diagnozowanym typem przebarwień. Jak powstają i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się więcej na ich temat i dbaj o siebie tak, by każdego dnia cieszyć się piękną i zdrową skórą.
Co to jest melasma?
Melasma, nazywana także ostudą lub chloasmą, pojawia się przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym. Zmiany powstające w jej wyniku cechują się nieregularnymi kształtami bardzo wyraźnie odgraniczającymi się od skóry. Pojawiające się plamy mają barwę od jasno- do ciemnobrązowej i przeważnie są widoczne w obszarach najsilniej narażonych na działanie promieni słonecznych. Melasma dotyczy więc przede wszystkim policzków, górnej wargi, nosa, podbródka, czoła oraz szyi. Specjaliści wyróżniają jej trzy typy: epidermalną, dermakalną oraz mieszaną. Leczenie jest uzależnione od stwierdzonego rodzaju choroby.
Blizny potrądzikowe
Trądzik, kojarzony przede wszystkim z wiekiem dojrzewania, coraz częściej dotyczy osób dorosłych. Za zmiany odpowiada wiele czynników, dlatego leczenie jest uzależnione od przyczyn choroby. Istotnym problemem schorzenia są nierzadko szpecące blizny potrądzikowe, które pojawiają w miejscach, w których wcześniej występowały zmiany chorobowe. Ślady po trądziku są trudne do usunięcia. Najczęściej są głębokie i przybierają kolor czerwony, brązowy lub fioletowy. Ich łagodzenie wymaga specjalnej pielęgnacji oraz stosowania leków złuszczających martwy naskórek oraz rozjaśniających zmienioną chorobo skórę.
Substancje zmniejszające przebarwienia skórne
Ze względu na różnorodność zmian pigmentacyjnych skóry oraz na ich rozmaite przyczyny nie ma uniwersalnego składnika radzącego sobie z problemem. Na rynku znajdziemy jednak wiele preparatów zawierających substancje niwelujące przebarwienia. Jednym z nich może być, np. peeling Iwostin Perfectin Lucidin, który zawiera kwas glikolowy w bezpiecznym stężeniu oraz Melavoid i Dermawhite. Składniki złuszczają martwy naskórek, przez co spłycają blizny, a ponadto wygładzają skórę i wyrównują jej koloryt - poznacie je dokładnie na https://www.iwostin.pl/produkty/solecrin-lucidin/krem-na-przebarwienia-spf-50plus/.
Znanym sposobem na redukowanie blizn potrądzikowych jest także stosowanie pasty cynkowej, która wysusza zmiany, a złuszczając naskórek, sprawia, że plamy stają się mniejsze. Jej zaletą są właściwości lecznicze i przeciwtrądzikowe cynku, jednak trzeba pamiętać, że ten znany specyfik przesusza skórę, co sprzyja jej przetłuszczaniu się i, co za tym idzie, zatykaniu porów. Polecanymi przez lekarzy preparatami na zmniejszanie blizn są też maści i kremy zawierające silikon. Ta substancja ściąga szpecące zmiany i sprawia, że są mniej widoczne. Podobnie działają też inne kwasy zawarte w wielu dermokosmetykach, maściach oraz kremach. Na uwagę zasługują przede wszystkim kwasy owocowe (AHA), jednak warto pamiętać o rozwadze podczas ich stosowania. Niewłaściwe stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zabiegi na przebarwienia
Sprawdzonym, skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym sposobem na różnego rodzaju przebarwienia są zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Ich ogromną zaletą jest dostosowanie metody do problemów skórnych oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nie bez znaczenia jest także stężenie preparatów używanych podczas zabiegów, które jest znacznie wyższe niż w przypadku kosmetyków stosowanych w domu. Sprawdź, na co możesz zdecydować się w profesjonalnym gabinecie.
Peelingi chemiczne – kwasy organiczne
Peelingi chemiczne przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych są oparte przede wszystkim na kwasach organicznych. Zadaniem zabiegu jest złuszczenie naskórka i odsłonięcie świeżej, jasnej skóry. To świetny sposób na pozbycie się zmian potrądzikowych oraz innych uciążliwych przebarwień. Głębokość złuszczania naskórka jest uzależniona od stężenia użytego kwasu. Do peelingów chemicznych najczęściej stosuje się kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy, salicylowy, pirogronowy oraz trichlorooctowy.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja jest zabiegiem polegającym na kontrolowanym ścieraniu naskórka. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim w walce z powierzchownymi przebarwieniami na skórze, dlatego bywa polecana w leczeniu zmian potrądzikowych. Wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentową, korundową i wodno-tlenową (oksydermabrazja). Każdy z nich może być pomocna w leczeniu uciążliwych przebarwień. Intensywność zabiegu jest uzależniona od wybranego podciśnienia, wielkości ziaren materiału ściernego oraz czasu pracy głowicą. W przypadku oksydermabrazji liczy się odległość głowicy od skóry.
Krioterapia
Krioterapia wykorzystuje właściwości fizyczne ciekłego azotu i dwutlenku węgla. Zmiany skórne poddane ich działaniu ulegają zniszczeniu pod wpływem niskiej temperatury. Krioterapia jest najczęściej polecana osobom borykającym się z problemem plam soczewicowatych oraz pacjentów cierpiących na rogowacenie słoneczne.
Laseroterapia
Leczenie przebarwień skórnych laserem ma wieloletnią tradycję w dermatologii. Jest to bowiem skuteczna metoda na pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych. Należy jednak pamiętać, by wybierać zabiegi w sprawdzonych gabinetach, ponieważ niewłaściwe użycie lasera może przynieść pacjentowi więcej szkody niż pożytku. W profesjonalnych salonach używa się przede wszystkim urządzeń, które emitują promieniowanie selektywnie pochłaniane przez melaninę. Należą do nich lasery Nd/Yag o długości fali 755 nm, laser rubinowy 694 nm oraz laser aleksandrytowy 755 nm. Zabiegi z ich użyciem pomagają w leczeniu piegów, plam soczewicowatych, przebarwień łojotokowych oraz polekowych.
Leczenie przebarwień skórnych to niełatwe zadanie nawet dla doświadczonego dermatologa. Warto o tym pamiętać, ponieważ w terapii takich zmian ważna jest regularność i konsekwencja. Częste zmienianie lekarza oraz metody może okazać się fiaskiem. Pacjent powinien natomiast skrupulatnie śledzic zalecenia specjalisty, wykonując zalecone zabiegi i dbając o skórę ze szczególną ostrożnością. Tylko dyscyplina i powtarzalność pozwolą uwolnić się od krępujących przebarwień i nieestetycznych zmian widocznych na skórze.
Źródła:
http://www.phmd.pl/api/files/view/116273.pdf
http://www.wbc.poznan.pl/Content/245826/index.pdf
http://beauty-project.com.pl/leczenie-przebarwien-przeglad-metod/
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skuteczny-sposob-na-trudne-przebarwienia-melasme,15958
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/wyciagi-roslinne-lekiem-na-przebarwienia-skorne,16141