ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pompa próżniowa w technice przemysłowej

Piątek, 03 sierpnia 2018
Obecnie wiele procesów zachodzących w sektorze przemysłowym i nie tylko wymaga zastosowania zaawansowanej techniki próżniowej z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń wytwarzających ciśnienie niższe od atmosferycznego. Jednym z takich urządzeń jest pompa próżniowa.
Pompa próżniowa w technice przemysłowej

Technika próżniowa


Technika próżniowa wykorzystywana w środowisku przemysłowym pozwala na uzyskanie odpowiedniego podciśnienia zazwyczaj na poziomie tzw. próżni średniej. Technika próżniowa w ofercie Air-Com.pl wykorzystuje do stworzenia próżni najwyższej jakości pompy próżniowe lub eżektory, które są alternatywą dla standardowych pomp próżniowych.

 

Podstawowe parametry pompy


Pompa próżniowa to zaawansowane urządzenie stosowane do usuwania gazów, a więc wytworzenia podciśnienia, w zamkniętej przestrzeni. Podstawowymi parametrami pomp próżniowych są – ciśnienie końcowe, czyli najniższe ciśnienie, jakie można za ich pomocą uzyskać, szybkość pompowania oraz wydajność, która jest mierzona w metrach sześciennych wypompowywanego gazu w jednostce czasu.

 

Zastosowanie


Technika próżniowa w ofercie Air-Com.pl z wykorzystaniem zaawansowanych pomp próżniowych jest wykorzystywana w praktycznie wszystkich sektorach przemysłowych. Pompa próżniowa znajduje zastosowanie m.in. w: pakowaniu próżniowym, osuszaniu i odgazowywaniu, metalurgii i destylacji, w tunelach aerodynamicznych, w impregnacji próżniowej, liofilizacji, a nawet jako symulacja przestrzeni kosmicznej.

 

Klasyfikacja i główne rodzaje pomp próżniowych


Podstawowa klasyfikacja pomp próżniowych jest oparta na ich sposobie działania. Rozróżnia się pompy objętościowe, molekularne, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne i jonowo-magnetyczne, kondensacyjne oraz adsorpcyjne.

Standardowa pompa próżniowa olejowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest ona zbudowana z wielu kluczowych elementów. Najważniejsze z nich, to: zawór spuszczania oleju, zbiornik oleju, separator oleju, przyłącze gazowe ssące, silnik, wziernik z linią poziomu oleju oraz wydech. Pompy tego rodzaju wykorzystuje się m.in. w motoryzacji, metalurgii, hutnictwie, technice chłodniczej oraz w przemyśle spożywczym. Ich głównymi zaletami są: łatwość obsługi, cicha praca oraz duża wydajność przy niskich kosztach użytkowania.

 

Pompa próżniowa bezolejowa to urządzenie, które pozwala na wykonanie w pełni czystego procesu. Przepompowywany gaz w urządzeniu nie ma żadnego kontaktu z łożyskami oraz układem napędowym, zachowując pełną hermetyczność procesu. Pompy próżniowe tego rodzaju są najczęściej stosowane w warunkach, w których wymagana jest zupełna hermetyczność oraz czystość. Są to na przykład środowiska laboratoryjne, chemiczne oraz farmaceutyczne.

Pompy próżniowe dyfuzyjne pracują z wykorzystaniem czynnika olejowego lub rtęciowego. Pompa dyfuzyjna charakteryzuje się bardzo długą żywotnością. Jej sprawne działanie oblicza się nawet na kilkadziesiąt lat. Pompa tego rodzaju jest bardzo łatwa w obsłudze i serwisowaniu.

 

Pompy molekularne  to urządzenia rotacyjne zbudowane z dwóch układów łopatek – obracającego się wirnika oraz nieruchomego statora. Pompy molekularne służą przede wszystkim do stworzenia czystej próżni o wysokiej jakości, która jest pozbawiona jakichkolwiek oparów olejowych.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat