ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak nie zbankrutować na studiach?

Poniedziałek, 26 marca 2018
W czasie studiów na uczelni wyższej dla wielu osób rozpoczyna się okres większej kontroli finansowej lub niezależności finansowej od rodziców. W takim momencie należy dokładnie zastanowić się jakie decyzje powziąć, aby zadbać o nasz budżet w należyty sposób i nie musieć zaciskać pod koniec każdego miesiąca pasa. Oto kilka z możliwych do wykorzystania strategii, które pozwolą na lepsze wykorzystanie posiadanego portfela.
Jak nie zbankrutować na studiach?

Po pierwsze, należy sprawdzić czy posiada się odpowiednie dla swoich potrzeb konto bankowe. Niemal wszystkie banki w kraju oferują konta dla młodych, które funkcjonują na niższych stawkach, niż zwykłe konta. Aby móc założyć tego rodzaju konto często wystarczy mieć mniej niż dwadzieścia sześć lat. Jeśli chcemy otworzyć tego rodzaju rachunek powinniśmy najpierw sprawdzić taryfę banku dla konta dla młodych oraz stwierdzić, którego rodzaju usługi oferowane przez bank są dla nas niezbędne, a z których jesteśmy w stanie ewentualnie zrezygnować, jeśli bank takowych nie oferuje. Wszystkie banki oferują również okresowo różnego rodzaju premie, promocje oraz możliwe zwroty za zakupy w określonej sieci sklepów, a więc jeśli interesują nas tego rodzaju sprawy, należy zaznajomić się z aktualną i przeszłą ofertą banku.


Kolejną sprawą w przypadku posiadanego przez nas rachunku jest ustalenie odpowiedniego debetu, jeśli jesteśmy posiadaczami karty debetowej. Jeśli chcemy odpowiednio wyliczyć nasze wydatki i nie kończyć miesiąca z saldem ujemnym, powinniśmy już na samym początku ograniczyć możliwości debetowe karty bankowej.


W celu poprawienia naszego budżetu należy również zacząć myśleć o prywatnych finansach długofalowo. Nie planować jedynie na miesiąc do przodu, a na kilka, nawet pół roku. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że wydatki są nieregularne, przez co nie można planować każdego miesiąca tak samo. W okresie świątecznym czy momencie spłaty karty miejskiej lub karty na siłownię wydatki wzrastają, a trzeba być na to przygotowanym z wyprzedzeniem.


Kolejnym łatwym krokiem w kontekście wydatków, który może pozwolić nam odetchnąć finansowo, jest przeniesienie swoich zakupów z galerii handlowych do Internetu. W przypadku, kiedy dokonujemy zakupów głównie przez Internet, jesteśmy w stanie zaoszczędzić od piętnastu do pięćdziesięciu procent ceny produktu. Bez wychodzenia z domu, bez potrzeby zwiększania swojego budżetu domowego, jesteśmy w stanie kupować rzeczy, których potrzebujemy przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztu. Odzież, obuwie, książki czy sprzęt elektroniczny – wszystkie te rzeczy możemy dostać na portalach internetowych po niższej cenie niż w sklepie stacjonarnym.


Przemyślane decyzje finansowe i świadomość możliwości oszczędzania wynikają przede wszystkim ze znajomości swoich potrzeb oraz znajomości rynku, na którym dokonuje się wydatków. Przed jakąkolwiek decyzją powinniśmy właśnie taką wiedzę posiąść, aby móc zwiększyć naszą elastyczność finansową.

 


Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wybieraj.com.pl


Zainteresował temat?

0

7


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat