Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy kantaty sakralne i sonatę triową f-dur Georga Phillipa Telemanna w wykonaniu Kapeli Polonica. Zespół tworzą absolwenci wyższych uczelni muzycznych z Łodzi, Wrocławia, Poznania i Genewy. Kantaty napisane przez Telemanna są utworami, które odpowiadały na potrzeby duchowe wiernych w baroku, jednakże również dziś zachwycają spójnią i bogactwem tekstu, który został uzupełniony brzmieniem różnorodnych instrumentów.
Następny koncert nosi tytuł „Muzyczne salony Włoch” i odbędzie się 15 kwietnia. Wydarzenie to przybliży odbiorcom świat harmonii Feliksa Mendelssohna-Bartholdego oraz impresjonizmu Ottorino Respighi. Usłyszymy symfonię c-moll w wykonaniu Rosselli Spinosy i Alessandro Calcagnile oraz takie utwory jak „Fontanny rzymskie” i „Pinie rzymskie” Ottorino Respighiego.
29 kwietnia na Zamku wystąpi zespół Liarman z koncertem zatytułowanym „Espanoletas”. Będzie to recital muzyki hiszpańskiej, podczas którego artyści zaprezentują pieśni ukazujące bogactwo wielokulturowej średniowiecznej Hiszpanii oraz własne aranżacje do poezji F. Garcii Lorca. Zespół wystąpi w składzie Susana Raso, Lidia Małyszek, Łukasz Gaszler.
Ostatni z zaplanowanych koncertów odbędzie się 13 maja. Na Zamku wystąpią pedagodzy - nauczyciele Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim. W repertuarze pojawią się utwory G.F. Haendla , J. Halvorsena, J. Brahmsa, C.M. Webera, D. Szostakowicza, W. Simionowa oraz A. Piazolli. Tytuł koncertu brzmi „Kameralnie przez wieki – od Haendla do Piazolli”.
Prezentowany przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim cykl Dni Muzyki Kameralnej ma zachęcić jak największą liczbę osób do odkrywania muzyki europejskiej, a także wzmacniać poczucie przynależności do jednego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Propozycja Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim jest zatem odpowiedzią na tegoroczne motto Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.
(źródło: materiały prasowe organizatora)