Tak w największym skrócie przebiegało X Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2017. Uczestnicy mieli możliwość zyskania nowych kontaktów z przedstawicielami wielu branż i środowisk biznesowych, a także zdobycia nowych inspiracji.
Jubileuszowy szczyt gospodarczy regionu odbywał się 16 i 17 października w Vienna House Andel’s Łódź. Na zaproszenie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia gościem specjalnym Forum był niemiecki polityk Günter Verheugen, były europejski komisarz ds. rozszerzenia, odpowiedzialny za negocjacje członkowskie z Polską. W swoim wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 odniósł
się do aktualnych kryzysów w Europie oraz kwestii globalizacji. Podkreślił przy tym, że zjednoczona Europa, przemawiająca wspólnym głosem, to nadal optymalny model dla naszego regionu.
– Czas konfliktów, z jakimi przyszło się nam zmagać, wymaga międzynarodowej współpracy i udanej kooperacji regionalnej. Globalizacja to nie jest coś, co zostało nam narzucone, to my walczyliśmy o wolne rynki, wolny przepływ kapitału. Globalizację sami stworzyliśmy. Musimy skupić się na własnych mocnych stronach, zdolnościach, nauce, innowacyjności. Musimy mówić jednym głosem, stawiać razem czoła kryzysom w krajach sąsiadujących, sprecyzować wspólne stanowisko wobec tego, co dzieje się na innych kontynentach. Nie osiągniemy tego, jeśli nie wprowadzimy ważnych zmian. Nie są one jeszcze gotowe, ale konieczny jest w tej sprawie polityczny dialog. Europa potrzebuje wizji, przekonania i zaangażowania – mówił w Łodzi 16 października 2017 roku Günter Verheugen. W debacie wraz z nim uczestniczyli prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, premier Włodzimierz Cimoszewicz i dyrektor zarządzający ds. rynków finansowych mBanku Adam Pers.
Tematem sesji plenarnej, która odbyła się drugiego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017, były perspektywy sektora bankowego w Polsce wobec rosnącej konkurencji
ze strony fintechów, firm finansowych opierających swoją działalność na nowych technologiach. Wzięli w niej udział absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, „kuźni” liderów w finansach
i bankowości.
Łódzkie debaty o przedsiębiorczości
Duże zainteresowanie uczestników X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 wzbudziły tematy biznesu przyszłości, takie jak finanse 3.0, technologie 5G dla Łodzi, czwarta rewolucja przemysłowa i wynikające z nich konsekwencje dla przedsiębiorców. Wiele spośród przeprowadzonych debat dotyczyło potencjalnych nowych rynków dla firm z regionu. Mowa była
o nowym jedwabnym szlaku, który przebiega między innymi przez województwo łódzkie, a także
o możliwościach eksportu towarów i usług do Azji i Afryki oraz o relacjach z Hongkongiem pełniącym funkcję bramy gospodarczej do Chin.
Uczestnicy Forum chętnie dzielili się również doświadczeniami związanymi z konkretnymi problemami, z jakimi stykają się na co dzień. Dyskutowano na przykład o pozycji polskiego inżyniera budownictwa, arbitrażu jako metodzie rozstrzygania sporów gospodarczych czy też o zasadach współpracy samorządów z przedsiębiorcami. Wielkie zainteresowanie wzbudziły również tematy etyki w biznesie, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym czy rozwoju firm rodzinnych.
Tak zróżnicowany program Forum przyciągnął w jedno miejsce osoby z wielu środowisk biznesowych, co pozwoliło im na nawiązanie nowych wartościowych relacji. Uczestnicy mieli również okazję, by usłyszeć o potencjale rozwojowym, jaki wiąże się z możliwością organizacji w Łodzi wystawy EXPO 2022. Do wspierania łódzkiej kandydatury, na kilka tygodni przed rozstrzygnięciem, zachęcała ich Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Łódzkie asy biznesu
Podczas X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 ogłoszono laureatów Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”. Wyróżnienie dla łódzkich przedsiębiorców, którzy osiągają najlepsze efekty ekonomiczne, realizują innowacyjne przedsięwzięcia i zdobywają uznanie partnerów w kraju i za granicą, przyznano w sześciu kategoriach. Za dynamikę eksportu nagrodzono spółkę Fasada System. Najlepszym start-upem okazała się firma Tap to Speak.
W kategorii „unijny projekt z potencjałem” nagrodę przyznano Zakładowi Mechaniki Maszyn BUKPOL Łagodziński sp. j. za projekt „Nowoczesna technologia tłumienia drgań głowicy wiercącej”. Z kolei w kategorii „Aktywny Przedsiębiorca” nagrodzono spółkę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymała firma Agrecol Sp. z o.o., lider branży nawozów ogrodniczych oraz środków ochrony roślin. Rozstrzygnięto również plebiscyt publiczności. W głosowaniu internetowym, trwało od 2 do 13 października, największe uznanie zdobyła firma Corin i jej produkt, Biustonosz idealny – VIRGINIA 17871.
Organizatorem X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 było Województwo Łódzkie. Dzięki finansowaniu przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz budżet samorządu województwa łódzkiego (Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi) udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach był bezpłatny.