Każda z agencji musi posiadać certyfikat marszałka danego województwa potwierdzający wpis do rejestru podmiotów prowadzących taką działalność.
Praca tymczasowa
Agencje zatrudnienia oferują również możliwość uzyskania pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie jest obecnie popularne wśród pracodawców, bowiem mogą zoptymalizować koszty i poradzić sobie z nagłymi problemami kadrowymi. Zainteresowani nie muszą korzystać z usług tylko jednej agencji, mogą wybrać kilka, ponieważ żadna nie może wymagać od niego lojalności.
Zalety pracy tymczasowej:
- podjąć pracę poprzez agencję może każdy, ponieważ nie trzeba posiadać specjalnych kursów czy uprawnień i nie ma ograniczeń wiekowych,
- pracownik zatrudniony tymczasowo sam ustala to, w jakie dni i w jakich godzinach może pracować. Poprzez taki elastyczny grafik można pogodzić pracę z innymi obowiązkami - np. studiami,
- pracownikowi tymczasowemu przysługują te same prawa (dotyczące zarobków, urlopu, warunków socjalnych, przepisów BHP czy urlopu) co pracownikowi etatowemu,
- praca tymczasowa to dobre rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić. Krótki okres pracy w jednym miejscu daje możliwość spróbowania różnych rzeczy i odnalezienia swojego powołania,
- w sytuacji gdy pracodawca natychmiast potrzebuje dodatkowego pracownika, pracownik tymczasowy nierzadko może otrzymać większe wynagrodzenie za tą samą pracę od pracownika pracującego na stałe.
Z danych Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (CIETT) wynika, że w Polsce z pracy tymczasowej korzysta ok. pół mln osób a na całym świecie 46 mln. Liczba przepracowanych przez nich godzin daje równowartość 12,4 milionów pełnoetatowych miejsc pracy rocznie.
Poradnictwo zawodowe
Agencje zatrudnienia świadczą również usługi związane z poradnictwem zawodowym. Zajmują się tym doradcy, którzy pomagają klientowi np. w doborze zawodu czy przygotowaniu dokumentów niezbędnych przy rekrutacji takich jak list motywacyjny. Rozmowa z takim specjalistą może pomóc w znalezieniu zatrudnienia szczególnie po nagłej utracie pracy, gdy dużą rolę odgrywają: stres czy zniechęcenie.
W ramach poradnictwa zawodowego możesz uzyskać pomoc m.in. w zakresie:
wyboru lub zmiany zawodu,
zaplanowania kariery zawodowej,
uzupełnienia kwalifikacji zawodowych,
określenia swoich kompetencji i zainteresowań,
zaplanowania rozwoju zawodowego.
Niestety z poradnictwa zawodowego korzysta niewiele osób.
Agencja a pracodawcy
Pamiętajmy, że agencje zatrudnienia pomagają nie tylko osobom szukającym pracy, ale również pracodawcom. Często bowiem duże firmy same nie organizują rekrutacji zlecając to zadanie fachowcom. Agencje przejmują pełną odpowiedzialność za rekrutację wykwalifikowanych pracowników, zarządzanie personelem, wypłatę wynagrodzeń, przestrzeganie kodeksu pracy i innych obowiązujących przepisów prawnych, umożliwiając klientom skoncentrowanie się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa.
WAŻNE
Niektóre agencje zatrudnienia szukają także pracy dla obywateli polskich u zagranicznych partnerów.
Szukasz pracy? Zapoznaj z ofertami pracy na praca-ruda.pl