Pochwała od New York Times
Całkiem niedawno dziennikarz prestiżowego „New York Times” napisał, że już wkrótce skandynawskie kryminały będą musiały ustąpić miejsca polskim na szczytach list popularności. Za siłę polskich kryminałów dziennikarz uznaje fakt, że są one osadzone w latach 60. i 70. XX wieku, dzięki czemu wpleciona jest w nie historia Polski.
O popularności kryminałów w Polsce świadczą twarde dane liczbowe. W 2004 roku organizowano w naszym kraju pierwszy Festiwal Kryminału. Wówczas ukazywało się na rynku kilka kryminałów i powieści sensacyjnych rocznie. Obecnie liczba ta przekracza sto, a Międzynarodowy Festiwal Kryminału odwiedza coraz więcej autorów powieści i czytelników.
Polskie powieści kryminalne, zgodnie z danymi tygodnika Polityka, sprzedają się średnio w nakładach 4-6 tys. egzemplarzy. Jest to bardzo dobry wynik na tle innych gatunków. Najlepsi autorzy są w stanie sprzedać nawet kilkadziesiąt tysięcy książek.
Polskie kryminały nie znaczyłyby nic, gdyby nie zainteresowani nimi czytelnicy. Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Właśnie w powieściach kryminalnych każdy czytelnik jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Gwiazda polskiego kryminału
Katarzyna Puzyńska to jedna z polskich pisarek specjalizujących się w tematyce kryminalnej. Jej książki są cenione za unikalny styl narracji. Fabuła kryminału trzyma w napięciu aż do ostatniej strony książki. Krytycy doceniają u niej także dopracowane portrety psychologiczne bohaterów. Najlepszą rekomendacją dla „Gwiazdy Polskiego Kryminału”, jak została nazwana Katarzyna Puzyńska przez wydawcę Ringier Axel Springer Polska, jest porównywanie jej książek do kryminałów Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, czyli Camilli Läckberg.
Seria kryminałów Katarzyny Puzyńskiej rozpoczynająca się od książki „Motylek” z 2014 roku i kończąca się na „Łaskun” z 2016 roku, znalazła się na 6 miejscu zestawienia TOP 10 polskich kryminałów tygodnika Wprost. Autorka została doceniona za osadzanie swojej prozy w prowincjonalnych klimatach, za opisy krwawych zbrodni i pokazanie ich we współczesnych realiach. Seria rozgrywa się na wsi, a bohaterem zbiorowym jest grupa policjantów, z których najbardziej wyróżnia się młody Daniel Podgórski i ekscentryczna Klementyna Kopp.