Po pierwsze – empatia
Owszem, nikt nie oczekuje od opiekuna, że ten będzie spełniał każdą zachciankę seniora. Nie jest przecież wcale pewne, że takie zachowanie byłoby bezpieczne z punktu widzenia samego podopiecznego. Opieka osób starszych jest jednak funkcją całodobową, w pewnym momencie więc pomiędzy dwiema stronami musi zawiązać się specyficzna więź. Jeśli opiekun nie potrafi traktować starszej osoby tak, jak traktuje się kogoś równego sobie, nie ma też szans na efektywne wspieranie jej w codziennych czynnościach.
Po drugie – wiedza praktyczna
Opieka nad osobą starszą zwykle nie ogranicza się do kierowania do niej słów pełnych otuchy. Przeciwnie, zwykle wymaga bardzo konkretnych działań pomagających w leczeniu i przyczyniających się do tego, że stan zdrowia seniora nie będzie się szybko pogarszał. Osoba myśląca o zawodzie opiekuna lub opiekunki musi więc posiadać nie tylko wiedzę na temat schorzeń geriatrycznych, ale i gotowość jej rozszerzania.
Po trzecie – znajomość języka niemieckiego
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać zawód opiekuna w Polsce, wiadomo jednak, że na najwyższe zarobki można liczyć za zachodnią granicą, zwłaszcza w państwach niemieckojęzycznych. Trudno jednak wywiązywać się ze swoich obowiązków sumiennie, gdy nie jest się w stanie porozumieć z podopiecznym, język niemiecki na poziomie umożliwiającym komunikację jest więc absolutnym minimum.
Pomoc w dochodzeniu do perfekcji
Samodzielne zdobycie kompetencji niezbędnych w zawodzie opiekuna osoby starszej jest bardzo trudne. Jeśli jednak interesuje nas opieka osób starszych - ATERIMA MED może udzielić nam każdej pomocy. Wspólnie z jej pracownikami będziemy w stanie nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale nawet opanować niemiecki.