Wypadki rolników w Łódzkiem. Alarmująca statystyka za 2016 rok

Strefa FM Piątek, 07 lipca 20174
Najwyższy wskaźnik wypadków śmiertelnych wśród rolników odnotowano w woj. łódzkim. Było ich aż 15. Główne przyczyny to zły stan techniczny maszyn rolniczych lub ich niewłaściwe użytkowanie.
Wypadki rolników w Łódzkiem. Alarmująca statystyka za 2016 rok

- W ubiegłym roku zgłoszono 1623 wypadki, czyli o prawie 7% mniej niż w roku 2015. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne to niestety łódzkie przoduje w całej Polsce. Wypadków było dość dużo, ale 6 miało charakter komunikacyjny, a więc przyczyny były bardzo losowe. Poprawia się świadomość rolników w kwestii stosowania zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym - komentuje Zbigniew Rapacki, Wicedyrektor Biura Prewencji w centrali KRUS.


Gospodarstwa rolne mogą być kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa i higieny oraz przestrzegania prawa pracy. Procedury w tej sprawie wyjaśnia Mirosław Belta, Państwowy Inspektor Pracy.

- Każdy rolnik indywidualny, jeżeli zawrze umowę z pracownikiem, nabywa status pracodawcy i podlega naszej kontroli. Możemy wówczas stosować wobec niego kary administracyjne. W stosunku do rolników indywidualnych udzielamy porad, wskazujemy co jest nieprawidłowe i w jaki sposób można to naprawić, ale tylko na zasadzie dobrowolności. Każda kontrola wykazuje jakieś nieprawidłowości. W rolnictwie warunki bardzo szybko się zmieniają, zużycie maszyn jest bardzo duże, więc kontrola ich stanu jest znacznie trudniejsza niż w zakładach, gdzie są maszyny stacjonarne.

 

Inspektorzy pracy apelują o rozwagę zwłaszcza w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy wypadki z udziałem rolników są nasilone.

 

Zdjęcie: archiwum epiotrkow.pl


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ania ~Ania (Gość)07.07.2017 22:39

Niech się wezmą za małolatów bez ubezpieczenia na traktorach.

01


 Siwy ~ Siwy (Gość)07.07.2017 16:01

Witek jak widzę nie jesteś w temacie kiedy wolno a nie wolno wylewać gnojowicy. Przeprowadź sie do dużego miasta tam bedziesz miał lepsze zapachy.

30


Witek ~Witek (Gość)07.07.2017 14:28

Czyli spadek więc po co ten lament. Wypadki będą się zdarzać wszędzie wystarczy do sklepu wyjść i kto wie czy nie złamiemy nogi czy nas kto nie stuknie. Najlepiej żeby ich wcale nie było i tego życzę wszystkim . Zawsze trzeba myśleć co się robi to i nieszczęścia się uniknie w rolnictwie. Druga sprawa kto dziś kogo zatrudnia w rolnictwie chyba ci cwaniacy truciciele z okolicy juz po kilku takich po gminach ich pazerność nie zna granic .Może by tak KRUS zajął sie biogazowniami miały być i co a bambry trują środowisko siarkowodorem wylewają gnojowicę kiedy któremu się przypomni a przecież sa określone pory kiedy nie wolno

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat