Będzie kolejny honorowy obywatel?

Niedziela, 25 czerwca 20177
Tym razem tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego przypaść ma Zenonowi Bartczakowi. Z takim wnioskiem wystąpili radni Rady Miasta - Bronisław Brylski, Ewa Ziółkowska, Jan Dziemdziora. Uchwałę w sprawie nadania tytułu byłemu dyrektorowi „Chrobrego” wezmą pod głosowanie nasi radni 28 czerwca podczas ostatniej przed wakacjami sesji.
fot. KBfot. KB

Kim jest kandydat do tytułu? Tego można dowiedzieć się z uzasadnienia do przygotowanej na sesję uchwały.

 

Zenon Bartczak urodził się 20 maja 1930 r. w Postękalicach k/Bełchatowa. Od 1938 r. mieszkał w Bełchatowie, tam też spędził dzieciństwo przerwane przez II wojnę światową. Naukę pobierał na tajnych kompletach. Po wojnie, w 1945 r. rodzina Bartczaków po tułaczce wróciła do Bełchatowa. W 1945 r. ukończył szkołę powszechną i wstąpił do Gimnazjum Miejskiego w Bełchatowie. W 1947 r. przeniósł się do Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. W 1951 r. uzyskał świadectwo dojrzałości.

W latach 1952-54 odbywał służbę wojskową, po zakończeniu której podjął pracę w Szkole Powszechnej w Gorzędowie, w której w 1956 r. został kierownikiem. Po ukończeniu studiów wyższych w 1963 r., tworzył nowe liceum ogólnokształcące w Kamieńsku, którego został pierwszym dyrektorem. Tam też przy wsparciu władz oświatowych tworzył infrastrukturę oświatową oraz mieszkaniową dla Kamieńska i okolic.

W 1970 r. pan Zenon Bartczak został przeniesiony do Piotrkowa, gdzie został dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Funkcję tę pełnił do roku 1992, kiedy to ze względu na stan zdrowia przeszedł na emeryturę.

 

W latach swojej aktywności jako nauczyciel – dyrektor, działacz społeczny podjął działania zmierzające do utworzenia muzeum historii, tradycji gimnazjum i liceum Bolesława Chrobrego. Dzięki uporowi i poświęceniu dyrektora Bartczaka udało się zgromadzić bogate zbiory. Imponującym osiągnięciem jest bogata galeria dyrektorów, absolwentów wychowanków i profesorów szkoły. To swoiste muzeum prezentuje również bogate zbiory dokumentacji szkolnej (świadectwa, legitymacje szkolne, regulaminy, gazety i gazetki historyczne, podręczniki), a także fotografie, dyplomy, puchary. Sporo miejsca w tym muzeum zajmują dokumenty poświęcone tajnemu nauczaniu. To wyjątkowe „dziecko” dyrektora Bartczaka dokumentuje historię i dorobek „Chrobrego” oraz piotrkowskiej historii nauki i oświaty.

 

Dyrektor Zenon Bartczak był organizatorem zjazdu absolwentów w 1975 r. z okazji 300. rocznicy powstania szkoły. Nawiązując kontakty z łódzkim środowiskiem historyków publikował m.in. w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Łódzkiego. Szczególny wkład włożył w historyczne dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Chrobrego, pamiętając o wybitnych pedagogach, wychowankach, których wkład w rozwój nauki, kultury, sztuki, historii Państwa Polskiego był nieoceniony. Pamiętał i podkreślał zawsze znaczenie szkoły dla wartości Piotrkowa Trybunalskiego. W 1998 nakładem Biblioteki Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazała się pozycja autorstwa Z. Bartczaka „Wychowankowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim”. Praca ta z jednej strony jest hołdem złożonym tym, którzy swoim życiem służyli ojczyźnie, z drugiej stanowi wzorzec dla tych, którzy dzisiaj pobierają w „Chrobrym” naukę. To dzięki Zenonowi Bartczakowi i tej publikacji poznajemy absolwentów i uczniów wywodzących się z „Chrobrego” m.in. wicepremiera rządu londyńskiego Jana Stanisława Jankowskiego, prof. Felicjana Kępińskiego, którego imieniem nazwano jeden z kraterów na księżycu, Stanisława Konarskiego – prekursora Komisji Edukacji Narodowej, Stanisława Małachowskiego – referendarza Wielkiego Koronnego, marszałka Sejmu Czteroletniego, światowej sławy chemika Marcelego Nenckiego czy lekarza Władysława Biegańskiego.

 

W 1999 r. dyrektor Zenon Bartczak był pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowego zjazdu uczniów i absolwentów „Chrobrego” z lat 1945-59. Udział w tych uroczystościach wzięło ponad 200 osób. Zainteresowanie piotrkowskim zjazdem wykazały media z całej Polski.

 

W 2005 r. w ramach serii wydawniczej „Biblioteka – Piotrków 800” ukazała się obszerna monografia Z. Bartczaka „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci.”. Prof. zw. dr hab. Ryszard Szwed napisał: „opracowanie Zenona Bartczaka jest nieocenione pod względem poznawczym dla dziejów oświaty w Polsce a przede wszystkim Piotrkowa Trybunalskiego”. Książka doczekała się dwóch wydań.

W 2010 r. ukazała się druga obszerna monografia „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim”. Obecnie zgłoszona została do druku pozycja pana Zenona Bartczaka „II Gimnazjum Humanistyczne – Męskie Prywatne w Piotrkowie Trybunalskim” - istniało w naszym mieście w latach 1918 – 1939.

 

Zenon Bartczak został odznaczony i wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, resortowymi, honorowymi (m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Wieża Trybunalska, Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wspierał wiedzą i doświadczeniem wiele organizacji i stowarzyszeń. Działał m.in. w Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Zenon Bartczak za najważniejszą w swoim dorobku uważa wieloletnią pracę pedagogiczną, wychowawczą dla pokoleń młodzieży piotrkowskiej. Był wspaniałym dyrektorem, zawsze pomocny i zaangażowany w sprawy wychowanków. Przez lata kształtował postawy i wzorce swoich uczniów. Kształtował poziom, klimat i rozwój jednej z najstarszych szkół w Polsce.

 


Zainteresował temat?

4

1


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

aleksy ~aleksy (Gość)25.06.2017 11:03

A co z przynależnością do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ? Wymazana?!

107


gość ~gość (Gość)25.06.2017 09:06

Skandalem jest, że dzieje się to dopiero teraz.

91


Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.06.2017 10:54

Fajne to były czasy, że 26-latek z maturą mógł zostać kierownikiem szkoły. A teraz magistrowie w marketach na kasach siedzą.

151


. ~. (Gość)25.06.2017 09:35

Uczył nas między wierszami o zaborczej polityce ZSRR. Wspaniały człowiek i patriota

93


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat