Kim jest kandydat do tytułu? Tego można dowiedzieć się z uzasadnienia do przygotowanej na sesję uchwały.
Zenon Bartczak urodził się 20 maja 1930 r. w Postękalicach k/Bełchatowa. Od 1938 r. mieszkał w Bełchatowie, tam też spędził dzieciństwo przerwane przez II wojnę światową. Naukę pobierał na tajnych kompletach. Po wojnie, w 1945 r. rodzina Bartczaków po tułaczce wróciła do Bełchatowa. W 1945 r. ukończył szkołę powszechną i wstąpił do Gimnazjum Miejskiego w Bełchatowie. W 1947 r. przeniósł się do Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. W 1951 r. uzyskał świadectwo dojrzałości.
W latach 1952-54 odbywał służbę wojskową, po zakończeniu której podjął pracę w Szkole Powszechnej w Gorzędowie, w której w 1956 r. został kierownikiem. Po ukończeniu studiów wyższych w 1963 r., tworzył nowe liceum ogólnokształcące w Kamieńsku, którego został pierwszym dyrektorem. Tam też przy wsparciu władz oświatowych tworzył infrastrukturę oświatową oraz mieszkaniową dla Kamieńska i okolic.
W 1970 r. pan Zenon Bartczak został przeniesiony do Piotrkowa, gdzie został dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Funkcję tę pełnił do roku 1992, kiedy to ze względu na stan zdrowia przeszedł na emeryturę.
W latach swojej aktywności jako nauczyciel – dyrektor, działacz społeczny podjął działania zmierzające do utworzenia muzeum historii, tradycji gimnazjum i liceum Bolesława Chrobrego. Dzięki uporowi i poświęceniu dyrektora Bartczaka udało się zgromadzić bogate zbiory. Imponującym osiągnięciem jest bogata galeria dyrektorów, absolwentów wychowanków i profesorów szkoły. To swoiste muzeum prezentuje również bogate zbiory dokumentacji szkolnej (świadectwa, legitymacje szkolne, regulaminy, gazety i gazetki historyczne, podręczniki), a także fotografie, dyplomy, puchary. Sporo miejsca w tym muzeum zajmują dokumenty poświęcone tajnemu nauczaniu. To wyjątkowe „dziecko” dyrektora Bartczaka dokumentuje historię i dorobek „Chrobrego” oraz piotrkowskiej historii nauki i oświaty.
Dyrektor Zenon Bartczak był organizatorem zjazdu absolwentów w 1975 r. z okazji 300. rocznicy powstania szkoły. Nawiązując kontakty z łódzkim środowiskiem historyków publikował m.in. w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Łódzkiego. Szczególny wkład włożył w historyczne dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Chrobrego, pamiętając o wybitnych pedagogach, wychowankach, których wkład w rozwój nauki, kultury, sztuki, historii Państwa Polskiego był nieoceniony. Pamiętał i podkreślał zawsze znaczenie szkoły dla wartości Piotrkowa Trybunalskiego. W 1998 nakładem Biblioteki Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazała się pozycja autorstwa Z. Bartczaka „Wychowankowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim”. Praca ta z jednej strony jest hołdem złożonym tym, którzy swoim życiem służyli ojczyźnie, z drugiej stanowi wzorzec dla tych, którzy dzisiaj pobierają w „Chrobrym” naukę. To dzięki Zenonowi Bartczakowi i tej publikacji poznajemy absolwentów i uczniów wywodzących się z „Chrobrego” m.in. wicepremiera rządu londyńskiego Jana Stanisława Jankowskiego, prof. Felicjana Kępińskiego, którego imieniem nazwano jeden z kraterów na księżycu, Stanisława Konarskiego – prekursora Komisji Edukacji Narodowej, Stanisława Małachowskiego – referendarza Wielkiego Koronnego, marszałka Sejmu Czteroletniego, światowej sławy chemika Marcelego Nenckiego czy lekarza Władysława Biegańskiego.
W 1999 r. dyrektor Zenon Bartczak był pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowego zjazdu uczniów i absolwentów „Chrobrego” z lat 1945-59. Udział w tych uroczystościach wzięło ponad 200 osób. Zainteresowanie piotrkowskim zjazdem wykazały media z całej Polski.
W 2005 r. w ramach serii wydawniczej „Biblioteka – Piotrków 800” ukazała się obszerna monografia Z. Bartczaka „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci.”. Prof. zw. dr hab. Ryszard Szwed napisał: „opracowanie Zenona Bartczaka jest nieocenione pod względem poznawczym dla dziejów oświaty w Polsce a przede wszystkim Piotrkowa Trybunalskiego”. Książka doczekała się dwóch wydań.
W 2010 r. ukazała się druga obszerna monografia „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim”. Obecnie zgłoszona została do druku pozycja pana Zenona Bartczaka „II Gimnazjum Humanistyczne – Męskie Prywatne w Piotrkowie Trybunalskim” - istniało w naszym mieście w latach 1918 – 1939.
Zenon Bartczak został odznaczony i wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, resortowymi, honorowymi (m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Wieża Trybunalska, Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wspierał wiedzą i doświadczeniem wiele organizacji i stowarzyszeń. Działał m.in. w Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Zenon Bartczak za najważniejszą w swoim dorobku uważa wieloletnią pracę pedagogiczną, wychowawczą dla pokoleń młodzieży piotrkowskiej. Był wspaniałym dyrektorem, zawsze pomocny i zaangażowany w sprawy wychowanków. Przez lata kształtował postawy i wzorce swoich uczniów. Kształtował poziom, klimat i rozwój jednej z najstarszych szkół w Polsce.