Głównym celem pracy było wykorzystanie nowego narzędzia planistycznego, jakim jest miejscowy plan rewitalizacji – tłumaczy studentka i wskazuje, że aż do 2015 roku proces rewitalizacji nie miał jakiejkolwiek regulacji czy podstawy prawnej. - W pracy poruszyłam jedynie aspekt przestrzenny rewitalizacji, choć wiadomo, że jest ona znacznie bardziej złożonym procesem – mówi nam. Co skłoniło świeżo upieczoną panią magister do poświęcenia swojej uwagi właśnie Piotrkowowi? - Podzamcze to obszar niezwykle istotny w strukturze przestrzennej Piotrkowa, niezwykle historyczny i z bogatym zasobem kulturowym. Sam pomysł narodził się dosyć szybko, szukałam obszaru, który można utożsamić z danym regionem. Podczas praktyk w Piotrkowie w Pracowni Planowania Przestrzennego prowadziliśmy wraz z innymi studentami badania właśnie na obszarze Podzamcza. Utkwiło mi w pamięci, że to obszar mocno zdegradowany, wymagający szeregu działań naprawczych i w którym drzemie ogromny potencjał, który należałoby wykorzystać – wskazuje.
Na pracę składają się część tekstowa (analiza uwarunkowań), projektowa (wytyczne urbanistyczne) i pięć plansz, składających się na uzupełnienie graficzne.
W Piotrkowie funkcjonuje już odrębny plan rewitalizacji miasta i trzeba pamiętać, że praca Katarzyny Pielużek ma jedynie charakter teoretyczny i czysto akademicki. - Na każdy obszar mogą być różne pomysły i rozwiązania. Moja praca proponuje nieco inne. Cała idea jest jednak zbieżna z założeniami Pracowni Planowania Przestrzennego w Piotrkowie. Według mnie to rozwiązanie idealne, ale pewnych rzeczy w rzeczywistości nie da się ominąć. Trzeba zrobić ukłon w stronę inwestorów, zmienić projekt i dostosować go do możliwości miasta i danego terenu. Praca takie aspekty pomija, można przyjąć, że miasto wykupi wszystkie tereny i zostanie zrealizowana jedna wielka koncepcja z jednym założeniem.
Projekt został już wyróżniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich (łódzki oddział) i zgłoszony na inne konkursy. Pani Katarzyna cały czas czeka na ich rozstrzygnięcia, a ponadto zaproponowano jej rozpoczęcie studiów trzeciego stopnia. - Na razie odkładam to na przyszłość, decyzja nie została jeszcze ostatecznie podjęta – mówi.
Pracę od 6 czerwca będzie można obejrzeć w galerii handlowej Focus Mall. Będzie tam dostępna przez dwa tygodnie. Wcześniej była wystawiona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie przy ulicy Jerozolimskiej, a następnie przeniesiono ją na ulicę Sieradzką.
fot. archiwum prywatne