Celem projektu jest połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. Kolorowa Lokomotywa, już od pierwszej edycji, stawia na promocję walorów przyrodniczych regionu na terenie 6 Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Młodzi uczestnicy projektu edukowani będą z tradycji, potencjału i możliwości jakie płyną z materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego bazującego na plonach ziemi. Tworzone artefakty artystyczne będą stricte ekologiczne, warsztaty realizowane bowiem będą przede wszystkim poprzez użycie materiałów naturalnych oraz wtórnych. W tym roku uczestnikami projektu będą dzieci z 14 miast województwa łódzkiego: Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Wieluń, Pabianice, Bełchatów, Sieradz, Skierniewice, Sulejów, Opoczno, Zelów, Kutno, Zduńska Wola i Łódź.
W ramach projektu odbędą się trzy typy spotkań ekologiczno-artystycznych: warsztaty ekologiczno-artystyczne w 14 miejscowościach w regionie, każde ze spotkań warsztatowych składać się będzie z 4 typów warsztatów: plecionkarstwo, papieroplastyka, rzeźba oraz animacja filmowa; wycieczki ekologiczne do 6 Parków Krajobrazowych w województwie, podczas których odbędą się w plenerze: warsztaty fotograficzne, warsztaty malarstwa (gra malarska) oraz gobelin ekologiczny; warsztaty ”Spacer młodego tropiciela”– w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie oraz zajęcia w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie.
Ponadto uczestnicy będą brać udział w 3 konkursach tematycznych, które podsumowane zostaną na wystawie finałowej w Łódzkim Domu Kultury. Będą to: konkurs fotograficzny „Natura oczami dziecka”, konkurs plastyczny „Przyroda wokół nas” oraz konkurs sztuki ludowej i rękodzieła „Sztuka bliska naturze”.
Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury, Jacek Sokalski, podkreśla, że w ramach projektu uczestniczące w nim dzieci mają doskonale zorganizowany czas. - Dzieci bawią się w parkach, uczestniczą w warsztatach i co bardzo ważne, poprzez zabawę edukują się - dodaje.
Podczas poniedziałkowej inauguracji podpisane zostały porozumienia pomiędzy organizatorami a partnerami z Łodzi i regionu. W Łódzkim Domu Kultury gościli Witold Stępień - Marszałek województwa łódzkiego, Katarzyna Krakowska - zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Wiesława Szczawińska przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz reprezentanci miast partnerskich projektu. Najważniejszymi gośćmi były jednak dzieci, które za pomocą kredek i farb przygotowały papierową lokomotywę do podróży oraz doczepiły jej wagoniki z kolorowych pudełek.
Projekt "Kolorowa Lokomotywa - Na zielonym szlaku 2016 - projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego" realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP
- Wypadek na A1. Duże utrudnienia w kierunku Katowic
- Pożar budki z kebabem w Wolborzu. W środku były butle z gazem