W Polsce informacje o tym, jak spłacają swoje zobowiązania Polacy, zbiera m.in. Rejestr Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej. Z udostępnionych danych wynika, że w styczniu 2016 r. wartość spraw tam odnotowanych przekroczyła 20 mld zł. Problem mamy ze spłatą nie tylko pożyczek i kredytów, lecz także regulowaniem opłat za usługi telekomunikacyjne. Nie brakuje również dłużników alimentacyjnych, czyli osób, które najczęściej nie regulują zobowiązań wobec własnych dzieci.
Sięgając po chwilówkę, powinniśmy mieć świadomość, że prędzej czy później będziemy musieli ją spłacić. Jeżeli nie zrobimy tego dobrowolnie, to sprawa ostatecznie trafi do kancelarii komorniczej. Wówczas znacząco wzrosną też koszty, które będziemy musieli ponieść (m.in. opłata komornicza i wydatki gotówkowe). Co zrobić, aby nie mieć takich kłopotów?
Mierz siły na zamiary
Podstawową sprawą jest to, abyś nie zadłużał się ponad swoje możliwości. Zaciąganie pożyczki, aby spłacić poprzednią to prosta droga do popadnięcia w spiralę zadłużenia, a wyjść z tej niezwykle trudno. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki, to korzystaj z promocji. Niektóre firmy pozabankowe proponują nowym klientom pierwszą pożyczkę bez dodatkowych opłat. Przykłady takich firm znajdziesz na portalu Chwilovka.
Pożyczasz po raz kolejny? W takim razie zastanów się, na ile dni faktycznie potrzebujesz pieniądze. Od terminu spłaty zależy bowiem wysokość opłaty. Pożyczając na 30 dni, zapłacisz więcej niż wnioskując o pożyczkę na 7 dni.
Pamiętaj również o wysokości pożyczki. Pożycz tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. W przeciwnym razie może okazać się, że wydałeś całą otrzymaną kwotę, a spłata zobowiązania będzie sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Wykazaniem się tu rozsądkiem pozwala uniknąć poważnych problemów finansowych.
Przedłużenie terminu spłaty. Czy to się opłaca?
Większość firm pozabankowych proponuje przedłużenie terminu spłaty zadłużenia. Dotyczy to zarówno pierwszych, zupełnie darmowych pożyczek (więcej w tym artykule na lca.pl), jak i kolejnych. Możliwość przedłużenia terminu spłaty zadłużenia jest korzystną, ale drogą opcją. Co więcej, opłata, którą wniesiesz, wcale nie obniża wysokości zadłużenia. Potraktuj zatem taką możliwość jako ostateczność. Jeżeli nie będziesz miał innej możliwości, skorzystaj z przedłużenia terminu spłaty, mając jednak na uwadze to, że kwota zobowiązania nie ulega zmianie.