Jak w ogóle wyglądają dane statystyczne jeśli chodzi o zachorowania w naszym regionie? - Na kleszczowe zapalenie mózgu w powiecie piotrkowskim nie było zachorowań w ostatnich latach. Natomiast bardziej poważną sprawą są zachorowania na boreliozę. W 2015 roku w Piotrkowie było 16 zachorowań, a w powiecie 14. W 2014 roku w Piotrkowie również 16, a w powiecie 13. Od marca mamy już pełną aktywność kleszczy, ale warto pamiętać, że tylko jeden z 20 gatunków może nas zarazić, tzw. psi, pastwiskowy albo pospolity – wyjaśnia Wiesława Kozińska rzecznik prasowy piotrkowskiego Sanepidu.
O tym jakie objawy po ugryzieniu kleszcza mogą nas zaniepokoić, a także jaką profilaktykę stosować aby uniknąć kontaktu z kleszczem opowiada doktor Małgorzata Olejniczak-Cukier, lekarz specjalista chorób zakaźnych.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
- W naszych warunkach najczęstszymi chorobami, które przenoszą kleszcze są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. W szczególności naszego regionu dotyczy borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu praktycznie w ogóle nie występuje. Najważniejsze znaczenia w profilaktyce przeciw zakażeniom ma jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry. Najlepiej w ciągu 24h od ugryzienia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy kleszcz przenosi choroby.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić po ugryzieniu?
- Pierwszym objawem, który może świadczyć o boreliozie jest rumień wędrujący. Warto jednak pamiętać, że czasem po usunięciu kleszcza pojawia się od razu delikatny rumień, nie znaczy to, że już jesteśmy chorzy. Jest to jedynie sygnał, że kleszcz był zarażony, a rumień jest tylko reakcją alergiczną. Niepokojące powinno być to, że ten rumień utrzymuje się na skórze. Wtedy należy zgłosić się do lekarza. Rumień wędrujący świadczący o boreliozie, może pojawić się nawet do 3 miesięcy po kontakcie z kleszczem, więc ważne jest aby obserwować miejsce po ugryzieniu. Inaczej wygląda kleszczowe zapalenie mózgu. Na nie dostępna jest już szczepionka, więc wyjeżdżając w rejony, gdzie zanotowano przypadki zachorowań, czyli m.in. pomorze czy Białostocczyzna, warto się zaszczepić.
Jaką profilaktykę zastosować aby ograniczyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza?
- Przede wszystkim trzeba się dobrze ubierać. Idąc do lasu, na łąkę czy nawet do parku w mieście należy założyć długie spodnie, skarpety, wysokie buty. Na górę ciała długi rękaw, kołnierzyk, czapka na głowę. Najlepsze jest jasne ubranie, ponieważ na nim lepiej widać kleszcza. Po powrocie do domu warto dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze lubią miejsca, w których jest ciepło a skóra jest cienka, więc warto sprawdzić zagięcia łokci i kolan. Miejsca za uszami, a także okolice ścięgna Achillesa.
Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?
- Istotne jest to, aby nie stosować żadnych mazideł: tłustych kremów, masła, oleju, spirytusu. To popularny mit, który może zaszkodzić, a na pewno nie pomoże. Smarowanie kleszcza tylko go drażni i doprowadza do tego, że wymiotuje. Wtedy zwiększamy ryzyko zachorowania. Należy kleszcza usunąć zdecydowanym ruchem ze skóry, nie ściskając zbyt mocno. Najlepiej pęsetą z ostrym czubkiem. W aptekach dostępny jest również przyrząd, który na zasadzie podciśnienia usuwa kleszcza. Jeśli są problemy z samodzielnym wyciągnięciem kleszcza, to najlepiej zgłosić się do chirurga.
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP