Projekt ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez uświadomienie mieszkańcom czynników ryzyka chorób układu krążenia. Do udziału w programie samorząd powiatowy zaprosił partnerów: samorządy gminne, organizacje społeczne, czyli koła gospodyń wiejskich i kluby sportowe, a także ośrodki pomocy społecznej i Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, starosta powiatu Stanisław Cubała, zaledwie w 10 procentach za to, czy będziemy zdrowi, odpowiada opieka medyczna, czyli ośrodki zdrowia i szpitale. - Jednakże ważne jest to, aby w razie potrzeby każdy pacjent dokładnie wiedział, gdzie otrzyma pomoc, że nie będzie musiał miesiącami czekać na wizytę u specjalisty, że zostanie kompleksowo przebadany i co najważniejsze - poddany skutecznej terapii - zaznaczył starosta. - W tym celu, wspólnie z samorządem województwa podjęliśmy kroki, aby uporządkować służbę zdrowia na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego, w dwóch publicznych zakładach opieki zdrowotnej, czyli placówkach przy ul. Roosevelta i Rakowskiej.
Nie wszystko jednak zależy od lekarzy i pielęgniarek. Zdaniem profesora Wojciecha Drygasa - kierownika Katedry Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, należy poważnie spojrzeć na analizy, które powiat piotrkowski, w kryterium zachorowalności na choroby układu krążenia, plasują w krajowej czołówce. - Dlatego gratuluję władzom powiatu, że przygotowali tak dobry projekt, który uzyskał dofinansowanie z funduszy norweskich i budżetu państwa - stwierdził profesor Drygas. - To ogromna szansa na zmianę dotychczasowych złych nawyków żywieniowych, pozbycia się nałogu, jakim jest palenie papierosów, a także zadbania o dobrą kondycję, poprzez zajęcia ruchowe.
Wkrótce na terenie wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego ruszą po trzy Akademie: Dobrej Rady, Ruchu i Zdrowego Żywienia, które uruchomione zostaną m.in. w funkcjonujących świetlicach wiejskich czy klubach sportowych. Podczas konferencji podsumowano także ubiegłoroczne inicjatywy organizacji społecznych, które uzyskały finansowe wsparcie, w ramach Powiatowego Funduszu Regrantingowego. Starosta powiatu wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Piotrkowskiego Pauliną Dziadczyk, wręczył statuetki dla 25 przedstawicieli stowarzyszeń i grup nieformalnych, które poprzez swoje przedsięwzięcia promowały zdrowy styl życia, lokalne tradycje, także te kulinarne oraz postawy proekologiczne. Wydarzenie uświetniły występy Orkiestry Dętej OSP z Longinówki, zespołu Mali Piotrkowianie z Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie, Zespołu Pieśni i Tańca Gorzkowice, a gwiazdą wieczoru był wspaniały duet: Halina Kunicka i Czesław Majewski.
Konferencja była współfinansowana ze środków funduszy norweskich oraz budżetu państwa w ramach PL13 Programu Zmniejszania Społecznych Nierówności w Zdrowiu.
(materiały: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim)