Kupujesz przechodzone auto, pilnuj OC

Poniedziałek, 25 stycznia 201613
Przy okazji zakupu samochodu używanego zarówno nabywca, jak i sprzedający przejmuje prawa i obowiązki związane z nabyciem i zbyciem pojazdu mechanicznego. Ich niedopełnienie może generować poważne straty finansowe. Na konto UFG wpłynęło w roku ubiegłym z tytułu kar za brak obowiązkowego ubezpieczenie OC ponad 55 mln złotych.

Polisa przejęta wraz z samochodem używanym nie odnawia się automatycznie

 

Sprzedający wraz z kluczykami od samochodu, dowodem rejestracyjnym powinien wręczyć kupującemu polisę ubezpieczeniową OC. Nowy właściciel nie ma określonych terminów związanych z wypowiedzeniem umowy. Może je także zatrzymać aż do upływu okresu jego ważności. Wypowiedzieć umowę ubezpieczenia można w dowolnej chwili. Sprzedający może odzyskać wypłaconą składkę tylko wówczas, gdy kupujący wypowie umowę. Niektórzy ubezpieczyciele dokonują ponownej kalkulacji składki (zwłaszcza, gdy chodzi o jej podwyższenie), inni robią to na wyraźne żądanie właściciela. Rekalkulacja składki jest prawem, a nie obowiązkiem ubezpieczyciela.

 

Przykładowo, gdy zadbany samochód po kilku letniej jeździe zakupi od starszego pana z małej miejscowości, który bezszkodowo jeździ od 20 lat, świeżo upieczony kierowca, 18-latek z Poznania czy Warszawy – jego składki wzrosną.

 

Najlepiej skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym od razu po zakupie pojazdu i ustalić na jakich warunkach będzie mógł korzystać z polisy nowy właściciel. Bywa, że polisa kończy się za kilka dni albo, że sprzedający nie miał ubezpieczenia. Nowa polisa powinna być zawarta najpóźniej w dniu, gdy kończy się stara i nie później niż w momencie wprowadzenia pojazdu do ruchu. W innym przypadku powstają luki w ubezpieczeniu, które mogą nas słono kosztować. Pamiętajmy także, że jeżeli przenosimy prawo własności należy podać ubezpieczycielowi dane nowego właściciela – czyli jego imię, nazwisko, adres oraz nr PESEL.

 

Zapominalskich skutecznie oduczy zapominać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

 

Nieznajomość prawa nie jest żadnym wytłumaczeniem do naliczenia kary, a tematy te poruszane były tylko w mediach branżowych. Instytucja ta pilnuje szczelności systemu ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Wypłaca także odszkodowania poszkodowanym w wypadkach drogowych, których sprawcami są nieubezpieczeni lub w przypadku, gdy sprawców nie udało się zidentyfikować. Posługuje się „wirtualnym policjantem”, czyli systemem, który wyłapuje nierzetelnych bądź „zapominalskich” posiadaczy samochodów poprzez porównywanie ze sobą ubezpieczeń znajdujących się w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych. Sprawdza on datę rejestracji w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz datę wykupienia polisy. Wyłapuje nawet samochody stojące w garażach i nie poruszające się po drogach.

 

Wysokość kar za brak OC uzależniona jest bezpośrednio od wysokości najniższego wynagrodzenia. W związku z tym, w tym roku kary będą wyższe niż w 2015. Podstawowa kara dla samochodu osobowego wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia 1850 zł, czyli 3700. Trzykrotne wynagrodzenie zapłacić będą musieli właściciele samochodów ciężarowych. Jeżeli ubezpieczenie nie było kontynuowane tylko przez kilka dni kary będą odpowiednio niższe. Kiedy przerwa w OC nie przekracza 3 dni kara wyniesie 20 % najniższego wynagrodzenia, a do 14 dni 50 % kary podstawowej. Brak ubezpieczenia dla rolników to 1/10 minimalnego wynagrodzenia.

 

 

 

Kary za brak komunikacyjnego OC w 2015 roku

Wzrost opłaty

Samochody osobowe

 

Samochody ciężarowe, ciągniki sam., autobusy

Pozostałe pojazdy

np. motocykl, motorower

Ubezpieczenie OC dla rolników

100% (powyżej 14 dni)

3500zl

5250 zł

580 zł

 

 

180 zł

50% (od 3 do 14 dni)

1750 zł

2630 zł

290zł

20% (do 3 dni)

700 zł

1050 zł

120 zł

 

 

Kary za brak komunikacyjnego OC w 2016 roku

Wzrost opłaty

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki sam., autobusy

Pozostałe pojazdy

np. motocykl, motorower

Ubezpieczenie OC

dla rolników

100% (powyżej 14 dni)

3700zł

5550 zł

620 zł

 

 

190zł

50% (od 3 do 14 dni)

1850 zł

2780 zł

310 zł

20% (do 3 dni)

740 zł

1110 zł

120 zł

 

Dane ze strony: https://www.ufg.pl

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

petro ~petro (Gość)30.01.2016 20:58

Jak polisa nam nie odpowiada to przecież można ją wypowiedzieć np. w cuk i od razu tam wybrać sobie najtańszą.

10


1 ~1 (Gość)25.01.2016 13:47

Jak zawsze rolnik ma lepiej.

81


D&D ~D&D (Gość)25.01.2016 21:38

Z treści artykułu wynika, że OC musi być nawet jeśli auto stoi nie używane w garażu...

20


ares1 ~ares1 (Gość)25.01.2016 12:31

Wreszcie jakiś rzeczowy artykuł :)))

40


Zanzi ~Zanzi (Gość)25.01.2016 12:21

Cytuję:
Polisa przejęta wraz z samochodem używanym nie odnawia się automatycznie

I całe szczęście:) Ile to było wcześniej przypadków, że nowy właściciel kupował nowe OC i zapomniał albo nie zdążył wypowiedzieć starego.

50


mfind.pl ~mfind.pl (Gość)25.01.2016 12:09

Rzadko poruszany temat, ale bardzo ważny :) Od siebie dodamy jeszcze, że jeśli podczas rekalkulacji składki okaże się, że jesteśmy zmuszeni do znacznej dopłaty wówczas możemy wypowiedzieć umowę OC otrzymaną po zakupie i kupić OC w innej tańszej firmie, która wygra w porównaniu cen :)
Pozdrawiam,
Łukasz

71


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat