- Wyludniamy się, w województwie łódzkim jest najwięcej osób w wieku poprodukcyjnym, choć jest to charakterystyczne dla całej Polski. Bierzemy pod uwagę wskaźniki demograficzne i staramy się przeciwdziałać temu zjawisku - mówi Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej.
Dlatego opracowano specjalny program mający zmniejszyć depopulację w województwie łódzkim. - Mam nadzieję, że będzie nam się lepiej żyło i w takim kierunku idziemy, jeśli chodzi o działania w tym programie. Mamy swoje mocne strony, ale tą słabą jest właśnie sytuacja demograficzna. Staramy się to naprawiać, bo chcemy, aby jak najwięcej młodych ludzi zostało w Łódzkiem – dodaje dyrektor Mroczek.
Program w województwie łódzkim działa od 2013 roku.
Problemy demograficzne dotykające województwo łódzkie należą do największych w skali kraju i poważnie zagrażają rozwojowi regionu. Diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej, statystyki GUS, raporty z badań oraz opracowania merytoryczne w zakresie demografii województwa łódzkiego nie napawają optymizmem. Liczba ludności województwa do roku 2020 będzie systematycznie spadać. Ponadto Łódzkie charakteryzuje się najgorszymi w kraju wskaźnikami dotyczącymi zdrowotności, w tym najwyższym poziomem umieralności oraz drugim miejsce w zakresie zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Zjawiska te w przeważającym stopniu dotyczą miasta Łodzi, szczególnie w zakresie umieralności w wieku 20 - 60 lat.
- Głównym celem działań Zarządu Województwa Łódzkiego jest odbudowa kapitału ludzkiego regionu poprzez tworzenie sprzyjających warunków na rynku pracy, rozwój wykształcenia i kompetencji oraz poprawa jakości życia mieszkańców województwa. Proponowane działania i kierunki interwencji dotyczą w szczególności obszaru rodziny, edukacji, rynku pracy, jakości życia, zdrowia oraz aktywizacji seniorów i mają różne zakresy oddziaływania i interwencji w zależności od grupy docelowej, do której są skierowane - czytamy w „Planie przeciwdziałania depopulacji w województwie łódzkim” z 2013 r.