Inspekcja Sanitarna wspólnie z Komendą Miejską Policji w Piotrkowie przeprowadzają systematycznie kontrole w punktach sprzedaży środków zastępczych, zakazują prowadzenia działalności kontrolowanym podmiotom, jednak ciągle powstają nowe, a ostatnio i nowe punkty sprzedaży tzw. dopalaczy.
Od grudnia 2014 r. Inspekcja Sanitarna wspólnie z Komendą zabezpieczyła podczas kontroli 1242 szt. dopalaczy, ostatnio o nowych nazwach m.in. Cząstka Boga Saka, Cząstka Boga Kunti, Cząstka Boga Waju oraz Czoklet i Romelix sprzedawane jako pochłaniacz wilgoci, Pącz, Mietek sprzedawane jako substraty środków czystości, Bielak jako odplamiacz. Badania próbek pobranych z zabezpieczonych produktów przeprowadzone przez badawcze jednostki toksykologiczne wykazują, że zawierają one substancje takie jak 3-MMC, UR-144, pentedron, które są substancjami psychoaktywnymi, działają na ośrodkowy układ nerwowy.
Osoby po zażyciu dopalaczy mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób, mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa dla osób postronnych znajdujących się przypadkowo w pobliżu miejsca sprzedaży dopalaczy. Tak więc właściciele lokali, którzy wynajmują pomieszczenia na punkty sprzedaży dopalaczy mogą mieć trudności nie tylko z utrzymaniem porządku wokół obiektu, gdzie notorycznie wyrzucane są puste opakowania dopalaczy przez osoby, które je zażywają bezpośrednio po wyjściu ze sklep, jak i bezpieczeństwem w okolicy sklepu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim jednocześnie ostrzega: dopalacze podobnie jak narkotyki mają działanie psychoaktywne, czyli wywołują w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Mogą być pochodzenia syntetycznego i naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, głównie związki halucynogenne np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego. Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku do kilkunastu roślin, a ponieważ każda z nich ma po kilka substancji psychoaktywnych, alkaloidy nietrudno sobie wyobrazić jak działa dopalacz. Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które znajdują się w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży, a jak wynika ze statystyk osoby właśnie w tym wieku ulegają najczęściej zatruciu dopalaczami.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim apeluje do rodziców, aby zwracali uwagę na zachowania dzieci, kontrolowali czy nie posiadają czarnych torebek foliowych, na których widnieją napisy podane powyżej tj. dopalaczy sprzedawanych ostatnio na terenie naszego miasta.
- Wypadek na skrzyżowaniu Sikorskiego i Concordii. Jeden z kierowców wjechał na czerwonym świetle
- Viva la musica w Sulejowie
- Poznaliśmy zasłużonych dla Wolborza
- Nowy transport publiczny w gminie Sulejów już uruchomiony
- Będą sekundniki i zielona fala na trasie W-Z.W planach likwidacja części przejść, na innych pojawi się sygnalizacja. Zostanie wprowadzony nowy limit prędkości. Na jakie zmiany mogą liczyć kierowcy?
- Piotrkowianie obchodzili dzień przytulania
- Kolejne alarmy bombowe w piotrkowskich szkołach
- Kolizja w Rękoraju. Zderzenie osobowego Opla z dostawczym Fiatem
- Wola Krzysztoporska. Asystenci wspomagali osoby z niepełnosprawnościami