Osada Leśna w Kole (wraz z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt) istnieje od 2000 roku. Rocznie odwiedza ją ok. 5000 samych dzieci. - Oprócz tego organizujemy spotkania w szkołach. Osada ma dwie funkcje: edukacyjną i Ośrodek Rehabilitacji, który działa za zgodą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jeden z dwóch w województwie łódzkim - mówi Paweł Kowalski, leśnik z Osady. - Realizujemy (tak jak w szkole) program edukacji przyrodniczo-leśnej, czyli przybliżamy i interpretujemy przyrodę w sposób zrozumiały dla dzieci. Chodzi o przyrodę leśną, bo przecież jesteśmy leśnikami. Przybliżamy bioróżnorodność, która istnieje w lasach państwowych, zwierzęta, które u nas występują. Mamy zgodę, aby przetrzymywać niektóre zwierzęta dla celów edukacyjnych. Oprócz tego mamy kilka zwierząt gospodarskich i to właśnie stanowi ogromną atrakcję, bo trudno rozmawiać o koniu, jeśli się go nie widzi. Konie, owce, kozy są na miejscu, no i zaprzyjaźnione psy. Edukację prowadzimy przy użyciu dzikich zwierząt, jest to bardzo atrakcyjna forma. To uczy dzieciaki tolerancji. Poza tym przedstawiamy drewno jako dobry budulec, ale również dom dla niektórych zwierząt, bo mamy owady, które żyją w drewnie.
Z roku na rok do Osady trafia coraz większa liczba zwiedzających i chcących się edukować, a to wymusza zmiany, dlatego już teraz Nadleśnictwo czyni starania, by poszerzyć możliwości tego miejsca. Chodzi np. o budowę toalet, infrastruktury dla potrzeb osób niepełnosprawnych czy odpowiedniego zadaszenia. - Aby pogoda nie płatała nam figli - mówi Paweł Kowalski. - Mamy co prawda namiot, ale ostatnio przy silnym wietrze uległ zniszczeniu. Takie sytuacje wymuszają na nas konieczność rozbudowy. Idziemy w tym kierunku, aby był to ośrodek z prawdziwego zdarzenia. Teraz jesteśmy na etapie spokojnego planowania.
Kiedy realizacja planów? Prawdopodobnie w przyszłym roku, Nadleśnictwo będzie bowiem starać się o pozyskanie środków zewnętrznych. - Dziś w Kole nie ma odpowiedniej infrastruktury, aby obsłużyć wszystkich miłośników zwierząt. Brakuje na przykład porządnej sali edukacyjnej. Taka powstać ma już wkrótce (wraz z niezbędnym zapleczem socjalnym) - powiedział nam Piotr Szałas, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Piotrków.
Realizacja inwestycji ma rozpocząć się w 2016 roku. Jak podkreślają leśnicy, zmiany mają zadośćuczynić po pierwsze dzieciom, po drugie samym zwierzętom.
as
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a